Rośnie potrzeba ochrony środowiska naturalnego, i nie wynika ona z kaprysu, czy bycia tredny, ale wzrastającej świadomości wpływu otoczenia, na jakość naszego życia, w tym przede wszystkim na zdrowie. Chcemy czystego powietrza, którym oddychamy, czystych rzek i lasów, gdzie możemy odpocząć, ekologicznej żywności zapakowanej w ekologiczne opakowania, aby zdrowo się odżywiać. I te potrzeby będą rosły. Dlatego, zdaniem ekspertów, możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania opakowaniami ekologicznymi, szczególnie w w branży spożywczej. A eko-opakowanie to nie tylko materiał z którego jest zrobione, liczy się również ilość zużytych surowców, energii, proces produkcji, poziom recyklingu itp.

Żywność pozyskujemy wprost z natury i to, jak ją pakujemy, wpływa na jej walory zdrowotne i odżywcze. Prawie połowa opakowań na świecie powstaje z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że co roku na świecie zużywa się bilion różnego rodzaju torebek foliowych. Opakowania plastkiowe są tanie i wygodne, mają jednak więcej wad niż zalet. Mają wpływ na zapakowane produkty, substancje w nich zawarte przenikają do żywności, i jak wiadomo, nie są to porządane dodatki. Jednak podstawowym problem jest to, że każde tego typu opakowanie będzie się rozkładać nawet do 450 lat, a plastikowe butelki nawet 1000 lat. Co oznacza produkcję ogromnych ilości śmieci, które będą zalegać na wysypiskach. Właściwie jest tylko życzeniem, bo wiadomo że tego typu odpady spotykamy wszędzie, szczególnie w morzach i ocenach. Dlatego istniej konieczność stosowania opakowań, które można poddać recyklingowi, lub z materiałów ulegających szybkiemu rozkładowi, pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych. A najlepiej aby wszystkie te warunki był spełnione jednocześnie. Dla tych, dla których ważne jest zdrowe odżywianie, opakowania kartonowe są idealnym wyborem, bowiem nie „zanieczyszczają” żywności sztucznymi dodatkami, które przenikają do niej np. z opakowań plastikowych, nie zanieczyszczają środowiska i powstają z materiałów odnawialnych lub z recyklingu.

Wielu uważa, że opakowania szklane to najlepsze rozwiązanie dla pakowania żywności. Na pewno jest w tym sporo racji – opakowania szklane nie wpływają negatywnie na zawartość, pozwalają dobrze ją eksponować i mają wysoki współczynnik recyklingu. Jednak wysoka energochłonność procesu produkcji szkła, czy angażowanie energii, wody i środków czyszczących aby ponownie można ich użyć, nakazują ostrożnie oceniać ich ekologiczność. Stąd systematycznie malejący udział opakowań szklanych w rynku, choć prawdopodobnie nie znikną z niego nigdy.

Używanie opakowań ekologicznych, poddających się recyklingowi i powstających w sposób niezagrażający środowisku, jest manifestacją świadomości, która może przekonywać do danego produktu. Powiedzenie sobie, że stać mnie, by troszczyć się o nasze wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne, ma coraz większe znaczenie. A to opakowania kartonowe oferują znacznie lepszą efektywność środowiskową niż konkurencyjne rozwiązania. Korzystajmy więc z nich.

Producent Opakowań Tekturowych Viki Family posiada certyfikat FSC, świadczący o ekologiczności oferowanych opakowań.

Udostępnij

Udostępnij