Co można zrobić z kartonu? Prawie wszystko, co udowadnia swoimi pracami Chris Gilmour, artysta który właśnie ten materiał wybrał na tworzywo swoich dzieł. Jego rzeźby powstają wyłącznie z kartonu bez jakichkolwiek dodatków drewna, metalu czy innych materiałów.

Chris Gilmour to brytyjski artysta mieszkający we Włoszech. Zanany jest z rzeźb odtwarzających przedmioty codziennego użytku w naturalnej wielkości. Na tematy swoich prac wybiera przedmioty, które przywołują wspomnienia, oraz są łatwo rozpoznawalne niezależnie od kultury, do jakiej należy odbiorca. Jako materiał stosuje karton, głównie odpady opakowaniowe. Jego prace są tak realistyczne, że wielokrotnie uznawano je za konstrukcje, tylko pomalowane tak, aby przypominały karton.

Jako tworzywo wybrał karton, zwykły materiał ale znaczący. Przede wszystkim dlatego, że tektura falista jest zazwyczaj używana do pakowania prac artystycznych, a nie fizycznie reprezentuje samo dzieło. W jego przypadku opakowane staje się treścią. Podkreślone jest to jeszcze przez różnicę między tanim, odrzuconym materiałem, a wartością końcową. Ta operacja, wykracza poza zwykły temat recyklingu i podkreśla rolę współczesnego artysty, jako nowego “wirtuoza rzemieślniczego”, a materiałem przemysłowy, określa jak ikonę kultury. Efekt końcowy to delikatna perfekcja, trzeźwa refleksja nad naszym światem, gdzie wartość piękna jest zbyt często mylona z jego ceną.

Udostępnij

Udostępnij