Większość odpadów wytwarzanych w Polsce nadal trafia na wysypiska, zamiast stać się wartościowym surowcem do ponownego wykorzystania. Niska świadomość ekologiczna oraz słabe egzekwowanie obowiązującego prawa sprawiają, że wielu z nas ciągle nie wiąże swojego zachowania z postępującą degradacją środowiska naturalnego.

Głośne ostatnio w Polsce były pożary składowisk odpadów, które pozwoliły pozbyć się śmieci. Nikogo nie trzeba przekonywać jak to było nieodpowiedzialne i szkodliwe zachowanie. Sami odczuwamy skutki skażenia, szczególnie powietrza, gdy w zimie większość kraju spowija smog. A tylko my możemy to zmienić, musimy tylko pojąć znaczenie odpowiedzialnej konsumpcji.

Organizację promujące ekologię opracowały Zasadę 3R (z języka angielskiego: Reduce, Reuse, Recycle). Po polsku można ją wyrazić zasadami: Ogranicz, Użyj ponownie, Odzyskaj. To powinno stać się podstawą naszych zachowań konsumenckich i dokładnie w tej kolejności.

Po pierwsze powinniśmy ograniczyć kupowanie zbędnych rzeczy, które szybko wyrzucamy. Po drugie, zadbajmy o jak najdłuższe pozostawienie przedmiotu w obiegu. Nawet jak nam przestały być potrzebne, niech trafią do kogoś komu się przydadzą. Jeżeli urządzenie się zepsuło, postarajmy się je naprawić. Jeśli stopień zużycia lub rodzaj przedmiotów nie pozwalają na ich ponowne wykorzystanie, należy zadbać o ich właściwą utylizację (recykling). I tu mówimy już o trzeciej zasadzie. Warto dobrze poznać zasady prawidłowej segregacji śmieci, aby to co wyrzucimy, w maksymalnym stopniu trafiło do ponownego wykorzystania.

Recykling w krajach wysoko rozwiniętych stał się już tak ważny, ze coraz więcej innowacyjnych start-upów wykorzystuje go w swoich pomysłach na biznes. Czas aby w Polsce stało się podobnie. A pole do popisu jest ogromne. Przykładem może być niemiecka firma, która tworzy kubki z fusów kawowych. Wystarczy dodać do nich cząstki drewna i klej i tak powstaje masa z której wytwarazane są kubki. Możemy więc delektować się aromatyczną kawą w kubku z… kawy.

Udostępnij

Udostępnij