Kilkakrotnie już przedstawialiśmy przykłady na to, że tektura jest materiałem który nadaje się do tworzenia dzieł sztuki. Że nawet coś, co wydaje się odpadem, np. niepotrzebnym opakowaniem, zmienia się w prawdziwe dzieło sztuki. Wystarczy tylko, że trafi do rąk osoby z wyobraźnią i talentem. Kolejnym przykładem potwierdzającym tą tezę, jest Giles Oldershaw. Chociaż wykonane przez niego portrety wykonane są tylko i wyłącznie z kartonu, robią imponujące wrażenie.

Kiedy ma do dyspozycji kawałek tektury, np. pudełko po pizzy, bez problemu zamienia je w piękny portret. Wykorzystuje kolejne warstwy papieru, jedne z nich zrywa, inne drapie, jeszcze inne łączy, przez co obraz jest warstwowy i trójwymiarowy. Jego dzieła powstają wyłącznie w oparciu o kolejne warstwy kartonu. Aby ukazać niezwykle dokładne rysy twarzy, nie używa farb, tuszu czy innego barwnika, a tylko i wyłącznie odpowiednio spreparowany karton. Proces tworzenia portretu rozpoczyna od szkicu ogólnego zarysu portretu, wykonanego ołówkiem, a następnie przy użyciu takich narzędzi jak pincety, skalpele czy nożyczki artysta nadaje mu ostateczny kształt. Nośnik, w tym wypadku karton, jest nieodłączną częścią dzieła. Wykorzystywane są wszelkie marszczenia, kolejne karty i powłoki. To cienie definiują wizerunek modela.

Jego obrazy z daleka obrazy przypominają sepię fotograficzną, ale po przyjrzeniu im się, odkrywamy niezwykłą technikę wykorzystaną do ich wykonania. Zdaniem artysty, twarz jego modeli idealnie komponuje się z przedmiotami na których została wykonana, jak np. stara koperta, która nadaje cerze odpowiednią fakturę i kolor. Jego nieszablonowe podejście do tematu, zyskuje mu wielu fanów. Prace artysty prezentowane są na licznych wystawach.

Giles Oldershaw pochodzi z Anglii. Ukończył grafikę oraz fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Londynie – Central St Martins. Jest członkiem Oxford Art Society, a także Oxford Print Co-Op. To jeden z najważniejszych przedstawicieli współczesnej sztuki angielskiej. Obecnie skupia się na tworzeniu portretów, choć wcześniej zajmował się m.in. kolażem. Artysta twierdzi, iż za każdym razem, kiedy tworzy, przeszywa go dreszcz emocji, co związane jest z eksperymentowaniem, nowymi nośnikami, oraz całym procesem powstawania dzieła, a inspiracją są sami bohaterowie obrazów.

Oldershaw to osoba niezwykle otwarta i niekonwencjonalna, chętnie podejmuje nowe wyzwania i wciąż poszukuje nowości. Sztuka jaką prezentuje jest specyficzna, oryginalna i z pewnością niebanalna. Artysta ma jasno sprecyzowany twórczy styl, różnią się jedynie tworzywa, z jakich korzysta. Zainteresowanych jego twórczością zapraszamy na stronę www.gilesoldershaw.co.uk, gdzie Giles Oldershaw prezentuje swoje dzieła.

Udostępnij

Udostępnij