224 mln drzew w 12 godzin

W tym roku wykorzystaliśmy już wszystkie zasoby naturalne, które nasza planeta może odtworzyć w ciągu jednego roku. Dzień Długu Ekologicznego wypadł 29 lipca, to wcześniej niż w ubiegłym roku kiedy obchodziliśmy go 1 sierpnia. Oznacza to, że coraz szybciej wyczerpujemy zasoby naszej planety i coraz dłużej żyjemy na ekologiczny kredyt. Jeszcze 20 lat temu dzień ten obchodziliśmy pod koniec września, a w latach 70. w grudniu.

Świat jako całość musi zmierzyć się z tym problemem, by „święto” to przypadało dopiero 31 grudnia. Najwięcej zyskalibyśmy zmniejszając emisję gazów cieplarnianych. Ich redukcja o połowę pozwoliłaby zyskać 93 dni, kolejne dni możemy zyskać redukując marnotrawstwo żywności. Już same te działania pozwoliłyby przesunąć Dzień Długu Ekologicznego na listopad, co byłoby ogromną zmianą.

Działania na rzecz poprawy środowiska są prowadzone, przoduje w tym Unia Europejska, ale nie tylko. W tym roku szczególne osiągnięcie odnotowała Etiopia. 29 lipca w tym kraju, w ciągu 12 godzin, zostało posadzone 224 mln drzew, więcej niż zaplanowane przez rząd 200 mln. To światowy rekord, który do tej pory należał do Indii. W 2017 r. posadzono tam 66 mln drzew w ciągu jednego dnia.

W Etiopii trwa kampania ekologiczna, której celem jest zasadzenie 4 mld drzew w okresie od maja do października 2019 r. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, od początku akcji posadzono ich już 2,6 mld. W akcję angażują się nie tylko zwykli obywatele, ale także organizacje międzynarodowe oraz przedsiębiorstwa.

Według pozarządowej organizacji Farm Africa, obecnie mniej niż 4% powierzchni Etiopii jest zalesione, a jeszcze pod koniec XIX wieku lasy stanowiły 30% obszaru tego kraju. Trwająca kampania ma nie tylko przeciwdziałać wylesianiu kraju, które spowodowała szybko rosnącą populacją Etiopii, rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię uprawną, niezrównoważone użytkowanie lasów oraz zmiany klimatu, ale także ma spowodować stały wzrost powierzchni lasów, aby odtworzyć zużyte zasoby.

Drewno to materiał który stosunkowo łatwo i w krótkim czasie można odtworzyć, niestety nie dotyczy to wszystkich surowców, które zużywamy. Pamiętajmy więc, dokonując codziennych wyborów, aby wybierać mądrze, zwracać uwagę na to co wykorzystujemy i w jakich ilościach. W Polsce Dzień Długu Ekologicznego przypadł w tym roku 15 maja, co oznacza, że ogromnie obciążamy przyszłe pokolenia.

Bookmark the permalink.