Circular City Week

W Nowym Jorku w dniach 4 – 10 marca odbyła się, po raz pierwszy, impreza o nazwie Circular City Week. Jej celem jest propagowanie zachowań proekologicznych, głównie związanych z wdrażaniem rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym. Zaangażowanie zarówno nowojorczyków jak i osób specjalizujących się w rozwiązaniach ekologicznych z całego świata, w dyskusję, jak może wyglądać gospodarka o obiegu zamkniętym w kontekście Nowego Jorku.

Odbyło się wiele prezentacji, wystaw i dyskusji na tematy których myślą przewodnią były „ponowne użycie”, „recykling” i „upcykling”. Zakres wydarzenia był szeroki, nie będziemy więc szczegółowo opisywać wszystkiego. Zainteresowanym polecamy odwiedzić stronę circularcityweek.com, gdzie dostępne są wszelkie informacje. My skupiliśmy się na premierze przedmiotu związanego z rynkiem tektury.

Podczas Circular City Week zadebiutowała Dolea Straw, słomka do napojów wykonana z naturalnych włókien, nie zawierająca nawet śladowych ilości tworzyw sztucznych czy kleju i nadająca się do recyklingu razem z innymi produktami z papieru i tektury. Dolea Straw jest produkowana z tego samego materiału, z którego powstaje tektura na opakowania. Słomka została przygotowana i opatentowana przez fińską firmę start-upową Her Majesty’s Drinking Box. Stanowi ona przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnych jednorazowych słomek z plastiku, świetnie więc wpisuje się w politykę UE dążącą do eliminacji tworzyw sztucznych z przedmiotów jednorazowego użytku.

Produkcja Dolea Straw z włókien roślinnych jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym dla środowiska. Surowce wykorzystane do jej produkcji można poddawać recyklingowi identycznie jak te, pochodzące z innych produktów z papieru i tektury. Można ją więc rozwłóknić i wykorzystać ponownie jako wysokowartościowy materiał z odzysku, zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Dolea Straw jest również biodegradowalna, nawet więc jeśli trafi do środowiska nie zaszkodzi mu. Słomka nie zawiera żadnych dodatkowych składników, a posiada wszystkie pożądane cechy plastikowych słomek – jest trwała, odporna na kontakt z płynami oraz elegancka. Jej zaletą jest także możliwość naniesienia nadruku, co na pewno dla wielu firm będzie atrakcyjnym sposobem na promocję. Dodatkowo jej produkcja jest łatwa i szybka, więc jej koszt jest także przyjazny.

Czekamy na pomysły na kolejne jednorazowe produkty z przyjaznych dla środowiska materiałów np. tektury, dotychczas produkowane z plastiku.

Bookmark the permalink.