Classic Blue – kolor roku 2020

Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2020 jest Classic Blue, odcień niebieskiego, przypominający niebo o zmroku. Kolor roku ustalany jest w drodze długiego i przemyślanego procesu, który uwzględnia styl życia i trendy branżowe. Osoby odpowiedzialne za wybór, śledzą różne obszary ludzkiej aktywności – od mody, przez design, filmy, teledyski, po szeroko rozumianą popkulturę i na tej podstawie określają kolor na dany rok.

Zachowując spokój, pewność siebie i połączenie, ten trwały niebieski odcień podkreśla nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym można budować, gdy przekroczymy próg w nowej erze. – to opis uzasadniający wybór Classic Blue na kolor, który ma dyktować trendy w 2020 r.

Kolor roku to trochę samospełniająca się przepowiednia. Werdykt instytutu jest zawsze szeroko komentowany, przede wszystkim przez osoby związane z projektowaniem graficznym, ale także w innych branżach, w których kolorystyka odgrywa ważną rolę. Przekłada się to na to, że kolor ten zaczyna królować w modzie, dekoracji wnętrz, projektach graficznych, również w branży beauty.

Classic Blue oznaczany jest jako PANTONE 19-4052. Określa się go jako ponadczasowy, elegancki i prosty, a jednocześnie przyciągający spojrzenia intensywnością. Skłania do refleksji, ale podkreśla też stabilność i zaufanie oraz sprzyja koncentracji. Classic Blue to kolor przypominający niebo o zmierzchu, dodający otuchy, składający obietnicę ochrony i podkreślający nasze pragnienie posiadania stabilnego i pewnego fundamentu, na którym możemy budować przyszłość.

Ponieważ technologia wciąż wyprzedza zdolność ludzi do przetwarzania wszystkiego, łatwo jest zrozumieć dlaczego skłaniamy się ku kolorom które budzą zaufanie. Według Instytutu Pantone, w 2020 roku będziemy poszukiwali spokoju i ukojenia, a Classic Blue właśnie to nam zapewnia jako harmonijny i stonowany kolor.

Instytut Pantone jest jednostką badawczą barw firmy Pantone, specjalisty w zakresie kolorów i odcieni, który prowadzi ich systematykę. Najmodniejszy kolor roku ogłasza od 2000 r. promując w ten sposób swoje uniwersalne wzorniki kolorystyczne i raporty trendów. Pierwszym kolorem roku był Cerulean Blue, kolorem roku 2019 był koral (living coral).

Źródło: pantone.com

Bookmark the permalink.