Czy opakowania z tworzyw sztucznych będą zakazane?

Jak informuje Bloomberg, 10 marca Komisja Europejska przedstawi ok. czterdzieści propozycji działań, które mają pomóc osiągnąć Europie neutralność klimatyczną. Zaproponowane rozwiązania odnoszą się do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym, regulacje dotyczące zrównoważonych produktów, wytyczne odnośnie wytrzymałości, naprawialności i recyklingu produktów, wprowadzenie wspólnej ładowarki, rewizja unijnych przepisów odnośnie opakowań i odpadków po opakowaniach w tym recyklingu takich materiałów jak m.in. metale, plastik i inne tworzywa sztuczne, a także innych zagadnień.

Propozycje które zostaną przedstawione to część zaprezentowanej już, na początku bieżącego roku, przez szefową komisji Europejskiej Ursulę von der Layen strategii Europejskiego Zielonego Ładu, która m.in. zakłada osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz właśnie działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Strategia KE, dotycząca gospodarki zamkniętej, zakłada przede wszystkim bardziej rozsądne korzystanie z zasobów i działania na rzecz recyklingu. Wdrożenie tych rozwiązań jest dla Europy koniecznością. Połowa emisji gazów cieplarnianych w naszym regionie jest rezultatem wydobycia i przetwarzania tworzyw, paliw i żywności. Jak napisała KE w dokumencie, do którego dotarł Bloomberg Mamy tylko jedną planetę. Mimo to do 2050 nasza konsumpcja osiągnie taki poziom, jakbyśmy mieli dwie planety. W świecie, gdzie szacuje się, że zużycie materiałów podwoi się do 2060 r., Europa musi bardziej efektywnie korzystać ze swoich zasobów i zwiększyć ilość produktów pozyskiwanych z recyklingu.

Jednym z głównych celów KE jest uświadomienie producentom ich wpływu na środowisko oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań konsumenckich, m.in. ograniczających ilość śmieci, czyli przede wszystkim segregacja, która pozwoli na zwiększanie recyklingu. UE chce także uświadomić konsumentów co do wymogów odnośnie trwałości i naprawialności produktów, które kupują, czyli ukrócić nieuczciwe praktyki takie jak np. celowe postarzanie produktów przez producentów, by konsumenci byli zmuszeni co kilka lat je wymieniać. Urzędnicy zapowiadają także podjęcie próby usunięcia z rynku produktów, które nie są bezpieczne dla konsumentów, w tym takich, których nie można naprawić ani poddać recyklingowi.

Komisja Europejska rozważa także wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych. Byłoby to rozszerzenie zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku, który zacznie obowiązywać od 2021 r. na terenie UE. Nowy komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevicius, przyznał że KE analizuje konsekwencje wprowadzenia takiego zakazu.

Całkowity zakaz, lub dopuszczenie opakowań plastikowych do użytku w bardzo ograniczonym zakresie (np. tylko z recyklingu i tylko do bardzo określonych zastosowań), choć korzystne dla nas wszystkich, na pewno nie będzie łatwe do przeprowadznie, ze względu na sprzeczne interesy wielu grup i branż przemysłu.

O tym, że funkcjonowanie bez opakowań z tworzyw sztucznych jest możliwe, możemy przekonać się wracając pamięcią do poprzedniego ustroju. W czasach socjalizmu opakowań plastikowych w Polsce było bardzo niewiele, co wtedy wynikało z ich wysokiej ceny. Ponieważ nie potrafiliśmy produkować granulatu do produkcji tworzyw sztucznych, musieliśmy kupować go za „dewizy”, a te jak niektórzy pamiętają były bardzo cenne. Bez opakowań z tworzyw sztucznych jednak jakoś radziliśmy sobie, więc tym bardziej zrobimy to teraz.

Bookmark the permalink.