Dlaczego opakowania kartonowe?

Ziemia tonie w tworzywach sztucznych, większość tego co wyprodukowano, a podobno już przekroczyliśmy 9 miliardów ton, nadal zalega w środowisku. Niestety tylko mała część została przetworzona, reszta skutecznie zanieczyszcza środowisko tworząc np. ogromne wyspy na ocenach. Rozwiązanie tego problemu to jedno z największych wyzwań przed jakim stajemy jako ludzkość.

Receptą jest oczywiście rezygnacja z tworzyw sztucznych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a przede wszystkim w produktach jednorazowego użytku i opakowaniach. W dużej liczbie przypadków rozwiązaniem jest zastosowanie tektury. Jest to materiał pochodzenia naturalnego, nadający się do recyklingu i nieszkodliwy dla środowiska. Dlaczego więc nie jest jeszcze powszechnie stosowany? Przyczyną, jak to często bywa, są koszty. Produkty z kartonu bywają droższe od tych z tworzyw sztucznych, jednak tylko pod warunkiem, że w obliczeniach nie uwzględniono kosztów środowiskowych. Jeżeli uwzględni się wszystko, tektura jest zawsze lepszym rozwiązaniem.

Na szczęście zarówno rządy jak i konsumenci dostrzegają zalety kartonu, i staje się on nie tylko coraz popularniejszy, ale i modny. Obecne zastosowania kartonu daleko wykraczają poza tradycyjne pudełka. Z kartonu robi się dekoracje, meble dla dzieci i dorosłych, zabawki, instrumenty muzyczne, gry… nawet całe domy, w których normalnie można mieszkać. Minęły czasy, kiedy karton kojarzył się tylko z domkiem dla kota, obecnie najwięksi projektanci sięgają po ten materiał w swoich kolekcjach, a artyści tworzą dzieła z tektury, które osiągają zawrotne sumy.

Karton wspiera także kreatywność. Zużyte kartonowe opakowanie można wykorzystać na wiele sposobów, nadając im drugie życie. W internecie coraz popularniejsze są filmy w których prezentowane są pomysły na przedmioty domowego użytku z tego właśnie materiału, wystarczą tylko dobre chęci i odrobina wyobraźni. Z kartonu można zrobić praktycznie wszystko. Kolejna zaleta kartonu to jego neutralny wpływ na inne przedmioty. Jeśli żywność znajduje się w opakowaniu z niebarwionego sztucznymi substancjami kartonu, produkt nie wchodzi w reakcję z niechcianymi związkami chemicznymi. Spożywamy więc tylko zawartość, bez niespodzianek w postaci szkodliwych dodatków.

Obecnie wybieranie kartonu to element stylu życia. Dla wielu osób, ekologia jest bardzo ważna, zwracamy uwagę na to, co jemy, podejmujemy działania na rzecz ochrony jakości powietrza, rezygnujemy z jednorazowych produktów. Robimy to bo chcemy pomagać planecie. Kupowanie produktów w tekturowych opakowaniach jest przejawem właśnie takich odpowiedzialnych zachowań. Opakowania te są stosowane przez odpowiedzialnych, nowoczesnych producentów. Skutecznie chronią zawartość przed działaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie nie szkodząc środowisku.

Bookmark the permalink.