European Carton Excellence Award 2019

European Carton Excellence Award to jedne z najbardziej prestiżowych nagród za projekt opakowania kartonowego. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszeń w poprzednich latach oraz ogromną popularność konkursu, w tym roku zwiększono liczbę kategorii w których przyznawane są nagrody. Nie bez znaczenia dla powiększenia konkursu jest także rosnąca popularność opakowań kartonowych.

Dzięki powiększeniu konkursu, nagrody przyznano najlepszym opakowaniom zarówno z włókien pierwotnych, jak i z kartonu pochodzącego z recyklingu, a także za najlepsze prace w kategoriach „Ocal planetę” i „Innowacje”. Nagrody przyznano także opakowaniom, które były sposobem na zastąpienie mniej ekologicznych opakowań np. z tworzyw sztucznych, kartonowymi.

Większa liczba kategorii to z jednej strony większe szanse na zwycięstwo dla uczestniczących w konkursie, ale to także szansa na większą promocję opakowań z tektury poprzez pokazywanie innowacyjnych rozwiązań przygotowywanych iwdrażanych przez branżę opakowaniową oraz zakresu jej możliwości.

Tektura jest świetnym przykładem odnawialnego, nadającego się do recyklingu i biodegradowalngo materiału, który świetnie wpisuje się w politykę rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest także jednym z najlepszych materiałów na opakowania, zarówno dla towarów luksusowych, jak i codziennego użytku.

Nagrody European Carton Excellence Award zostały przyznane w sierpniu br., a dwudziestu ośmiu zwycięzców odebrało je podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 września na Malcie w ramach corocznego Kongresu ECMA.

W 2019 roku tytuł „Kartonu roku” otrzymało opakowanie GABRINI IN LOVE EDT. Już sama konstrukcja pudełka jest interesująca dzięki trójkątnym ściankom, które sprawiają, że kształt opakowania kojarzy się z kryształem górskim. Jednak prawdziwy efekt wizualny tworzy zastosowanie „klejnotów”, które pozwalają także na wyczucie faktury opakowania dotykiem. Opakowanie przyciąga uwagę, ponieważ kryształy na kartonie to rzadkość. Nakładanie takich elementów dekoracyjnych jest niezwykle trudne i do tej pory stosowane było głównie na metalowych opakowaniach. Zastosowanie ich na tekturzee, pokazuje, że pokonana została kolejna bariera jeśli chodzi o stosowanie tego materiału w opakowaniach luksusowych.

Ze zwycięzcami we wszystkich kategoriach konkursu European Carton Excellence Award można zapoznać się na stronie www.procarton.com/awards/carton-excellence-award/2019/categories/, a finalitami i zwycięscami konkursu dla młodych projektantów na stronie www.procarton.com/awards/pro-carton-young-designers-award/2019/categories/.

Źródło: procarton.com

Bookmark the permalink.