Fender Stratocaster w wersji ECO

Czy można zrobić gitarę ze starych pudeł tekturowych? Okazuje się, że tak. Dave Lee, współzałożyciel Signal Snowboards we współpracy z Ernest Packaging i Fender Custom Shop zamienił zwykły karton w kultowy model gitary Stratocastera Fender, który następnie został przetestowany przez zespół Linkin Park.

Tekturowa gitara elektryczna wygląda imponująco. Sklejone warstwowo poszczególne elementy tworzą niezwykle ciekawy kształt. Osiągnięcie takiego efektu nie było problemem, nie w przypadku gitary elektrycznej. Problem pojawiłby się gdyby to była gitara akustyczna lub skrzypce, gdzie dźwięki generuje pudło rezonansowe instrumentu, co wymusza stosowanie określonych materiałów i kształtów, aby osiągnąć perfekcyjne brzmienie. Z gitarą elektryczną jest prościej, jej korpus można wykonać praktycznie ze wszystkiego, o ile da się do tego przymocować przetworniki, gałki i elektronikę, dlaczego więc nie zastosować ekologicznego rozwiązania?

Największym wyzwaniem przy budowie gitary z kartonu była szyjka. Struny wywierają dużą siłę, gryf musi więc być odpowiednio wytrzymały i sztywny, aby wytrzymać napięcie strun oraz aby na gitarze dało się grać i aby się nie rozstroiła.

Jak jednak widać na poniższym filmie, projektanci poradzili sobie z tym problemem, poszerzając obszar zastosowań tektury, która nie jest już tylko materiałem na opakowania. Tektura jest wykorzystywana w sztuce, muzyce i naszych domach w coraz szerszym stopniu i z pewnością przez długi czas nie zostanie zastąpiona niczym lepszym. Obecnie świetnie spełnia postawione przed nią zadania, czy to jako opakowanie, zapewniając bezpieczeństwo zapakowanych towarów, czy jako inny przedmiot do budowy którego posłużyła.

Oczywiście, pewnie znajdą się krytycy brzmienia takiej gitary, należy jednak podkreślić, że to pierwsze zastosowanie tektury do budowy gitary, więc na pewno jest jeszcze pole do poprawy i dopracowania rozwiązania. Różne firmy eksperymentują tworząc korpus gitary z różnych odmian tworzyw sztucznych, metali czy kamienia dajmy więc szansę i kartonowi, który jest bardzo uniwersalnym materiałem.

Bookmark the permalink.