Historia tektury

Papier został wynaleziony w Chinach bardzo dawno temu, przypisuje się to zdarzenie Tsai Lunowi około roku 107 n.e. W ciągu następnych wieków rozprzestrzenił się po Azji, a potem dotarł do Europy. W 1154 r. zbudowano pierwszą papiernię na starym kontynencie. W Polsce pierwsza papiernia powstała w 1491 roku w Prądniku Czerwonym (obecnie dzielnica Krakowa).

Za prekursora tektury uważa się tzw. kryzę, rodzaj kołnierza umieszczonego pod szyją,  wykonaną z marszczonego papieru. To zdarzenie miało miejsce w XVI wieku i przyjmuje się, że wtedy powstała tektura. Na innowacje w tej dziedzinie przyszło długo czekać. Dopiero w 1856 roku, w Anglii opatentowano maszynę do produkcji pofalowanego papieru. Była prosta maszyna, składająca się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier w celu pomarszczenia go. Produkt ten nadal znajdował zastosowanie głównie w modzie, używano go np. do usztywniania kapeluszy. W ten sposób za sprawą dwóch przedsiębiorców Healeya i Allena, rozpoczęła się mechaniczna produkcja tektury.

Kolejnym krokiem w rozwoju tektury było zastosowanie jej jako opakowania. Po raz pierwszy dokonał tego Amerykanin Albert L. Jones w 1871, który zresztą opatentował ten sposób zabezpieczania delikatnych przedmiotów. Tu historia się trochę gmatwa, ponieważ pojawiają się głosy, że pierwszy opatentował wykorzystywanie tektury do pakowania Robert H. Thompson w roku 1881. Pewne jest natomiast inne wydarzenie. W 1874 roku, Amerykanin Olivier Long opatentował produkcję „tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego”, to początek istnienia tektury dwuwarstwowej. Trójwarstwową tekturę opatentowano w 1882 roku, a produkcję rozpoczęto w 1883 r. w Londynie. Potem historia przyspiesza, produkcja tektury rozpowszechnia się w kolejnych krajach Europy. W 1895 roku powstaje pierwsza tekturnica. W 1909 roku po raz pierwszy zastosowano nadruk na tekturze, stosując gumową formą drukową, chociaż tak naprawdę technika nadruku rozwinęła się dopiero po roku 1960.

Jeszcze jednym ważnym wydarzeniem w historii tektury jest powstanie Europejskiej Federacji Producentów Tektury, European Federation of Corrugated Board Manufacturers w skrócie FEFCO. Organizacja ta powstała w 1952 r. z siedzibą w Brukseli.  Jednym z jej ważniejszych osiągnięć jest opracowanie katalogów konstrukcji opakowań, która bardzo ułatwiła komunikację pomiędzy producentami i odbiorcami opakowań tekturowych.

Bookmark the permalink.