Karton

W potocznym rozumieniu, tektura i karton to to samo. Jednak w rzeczywistości są to dwa różne pojęcia. Każda tektura jest kartonem, w drugą stronę to nie działa. Przykładowo brystol jest kartonem (kreślarskim lub rysunkowym), ale nie jest tekturą.

Zgodnie z definicją, karton to gruby, sztywny papier jedno lub wielowarstwowy, stosowany do rysowania, druku, na okładki, do produkcji pudełek, opakowań itp. A więc karton to gruby materiał papierniczy, którego najgrubszą odmianą jest właśnie tektura. Oczywiście karton i tekturę rozróżniają tylko specjaliści i najczęściej konieczność ta wynika z wykonywanej przez nich pracy.

Tektura to zdecydowanie najsłynniejszy rodzaj kartonu. To materiał, który od chwili wynalezienia stał się bardzo popularny, zrewolucjonizował m.in. branżę opakowań i nadal intensywnie się rozwija. Za sprawą postępu technologicznego zyskuje nowe, coraz lepsze właściwości, które rozszerzają zasięg jej stosowania. Dlaczego tak się dzieje? Głównie za sprawą właściwości tektury, ale w ostatnich latach na pomoc przyszła ekologia.

Tektura to materiał który świetnie nadaje się do recyklingu, ponieważ produkowany jest z naturalnych materiałów. Są co prawda specjalistyczne, twarde, lakierowane czy w inny sposób modyfikowane tektury niezbyt nadające się do recyklingu, ale i tak są dla środowiska bardziej przyjazne niż tworzywo sztuczne. Nawet jak tym materiałem zanieczyścimy środowisko, to rozłoży się po kilku czy kilkunastu miesiącach, w przeciwieństwie do plastiku, który, w zależności od rodzaju, będzie się rozkładał 300 – 1000 lat. Dużą zaletą tektury, jest również to, że wykonywana jest w głównej mierze z makulatury, ścieru drzewnego i szmat. Dwa z trzech głównych jej składników, to materiały z odzysku. Nie tylko nie niszczymy więc środowiska produkując tekturę, a wręcz przeciwnie, usuwamy z niego niepotrzebne elementy.

Bookmark the permalink.