Europa chce być liderem w walce z zanieczyszczeniem oceanów. Mimo, że odpowiada tylko za niewielką część plastiku niszczącego zasoby morskie na świecie, zamierza odgrywać kluczową rolę w globalnym rozwiązywaniu tego problemu, podobnie jak wcześniej np. w walce ze zmianami klimatu. Komisja Europejska przyjęła właśnie bardzo ambitny projekt rezolucji ograniczający zużycie tworzyw sztucznych w UE.

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Ze względu na powolny rozkład nie tylko zanieczyszczają wody i plaże na całym świecie, ale stały się również częścią łańcucha pokarmowego człowieka. Rezolucja KE zakłada że od 2021 r. plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, stanowiące ponad 70 % odpadów morskich, będą całkowicie zakazane, podobnie jak plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.

Ograniczenie obejmie także inne produkty z tworzyw sztucznych, które nie tak łatwo zastąpić przedmiotami wykonanymi z przyjaznych dla środowiska materiałów. Państwa członkowskie do 2025 r będą musiały opracować alternatywne rozwiązania m.in. dla pojemników na kanapki, owoce, warzywa, desery czy lody.

Jednak nie tylko powszechnie stosowane przedmioty z tworzyw sztucznych mają duży wpływ na zanieczyszczenie oceanów. W Europie, ok. 27% odpadów stanowi sprzęt rybacki. Rezolucja przewiduje, że co najmniej 50% utraconych lub porzuconych narzędzi do prowadzenia połowów, zawierających tworzywa sztuczne ma być obowiązkowo usuwane z mórz i plaż, a koszt tej operacji mają pokrywać firmy produkujące ten sprzęt. Podobny obowiązek został nałożony na przedsiębiorstwa tytoniowe, które będą miały obowiązek pokrywania kosztów zbiórki filtrów papierosowych zawierających plastik, będących dużym zagrożeniem dla środowiska. Ich stosowanie ma być jednak również ograniczane, o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r.

Rezolucja zobowiązuje również państwa członkowskie do opracowania planów, które mają zachęcić do stosowania produktów nadających się do recyklingu lub wielokrotnego użytku. Czy projekt zostanie przyjęty przez parlament europejski w tak restrykcyjnej formie przekonamy się już wkrótce. Głosowanie w przyszłym tygodniu.

Udostępnij

Udostępnij