Opakowanie kartonowe jako mebel

Umieszczanie towarów w opakowaniach to konieczność. Gwarantuje to, że produkty dotrą do naszego domu w stanie nienaruszonym. Na tym jednak najczęściej kończy się ich funkcjonalność i opakowanie staje się odpadem. Z opakowaniami kartonowymi nie ma przynajmniej problemu, wrzucone do pojemnika na papier zmieniają się w surowiec, który zostanie ponownie przetworzony i wykorzystany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takowy karton wykorzystać w ciekawszy sposób.

Na taki pomysł wpadli producenci telewizorów Samsung, którzy znaleźli zastosowanie dla pudełek po ich produktach. Telewizory z serii Lifestyle są pakowane w nietypowe, nowoczesne opakowania, zaprojektowane w duchu recyklingu, co zapewnia przedłużenie ich życia.

Designerzy firmy przygotowali kilka projektów sprzętów domowych, które można wykonać samodzielnie z opakowania. Karton, w który zapakowane są telewizory, ma specjalne otwory perforacyjne pozwalające na jego wygodne rozerwanie i zbudowanie np. pojemnika na gazety, mini-stolika, szafki na konsolę do gier czy sprzęt RTV lub domku dla kota. Po rozpakowaniu telewizora wystarczy zeskanować zamieszczony na kartonie kod QR i wyświetlić instrukcję złożenia z niego odpowiedniego „mebla”, a następnie zastosować sie do otrzymanej instrukcji.

To opakowanie to kolejny krok Samsunga w stronę odpowiedzialnego społecznie biznesu. Wcześniej firma już zapowiedziała wdrożenie ekoprojektowania, czyli korzystania z opakowań przyjaznych środowisku i w pełni nadających się do recyklingu, ze szczególnym naciskiem na ograniczanie zużycia plastiku.

W ekologiczne kartony Samsunga, będące jednocześnie meblem, na razie pakowane są tylko trzy modele telewizorów, jednak już trwają prace nad kolejnymi opakowaniami tego typu. Firma, wspólnie z brytyjskim magazynem Dezeen, przygotowała konkurs na inne projekty, które można wykonać z opakowania po telewizorze. Najlepsze z nich mają szansę na realizację w kolejnych produktach koreańskiego producenta.

Źródło: samsung.com

Bookmark the permalink.