Opakowanie tekturowe

Świat intensywnie zmienia się, podobnie jak świadomość konsumentów. Chcą oni już nie tylko, aby produkt który nabywają był wysokiej jakości, ale również wymagają, aby był odpowiednio zapakowany. Coraz częściej zwracają uwagę na wygląd opakowania, wygodę jego użytkowania oraz wpływ na środowisko. Dokonując wyborów zakupowych, wybierają te w bezpiecznych, kartonowych opakowaniach, które nadają się do recyklingu.

Opakowania kartonowe są cenione od dawna, jednak ostatnie lata są dla nich szczególnie dobre. Wciąż słyszymy o ich wspaniałych właściwościach, a zużyte nie są traktowane jako śmieci, tylko surowce. W 2021 r. wchodzą w życie przepisy eliminujące tworzywa sztuczne, nie tylko z opakowań, ale i innych produktów, to kolejny impuls dla rozwoju rynku kartonu.

Opakowania tekturowe już dziś stosowane są dziś przez odpowiedzialnych, nowoczesnych producentów. Postęp techniczny pozwala na ich używanie w każdej dziedzinie, również na rynku spożywczym. Skutecznie chronią one żywność przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych: powietrzem, wilgocią oraz światłem. Karton dobrze zabezpiecza zawartość, w szczególnych przypadkach można go wzmocnić warstwą np. aluminium (które zabezpiecza opakowanie przed wilgocią), lub innym materiałem, który da się odzyskać w procesie recyklingu. Jednak już same właściwości kartonu w większości wypadków są wystarczające.

Czy można całkowicie pozbyć się opakowań plastikowych? Oczywiście, że tak. Tu możemy odwołać się do poprzedniego ustroju, gdzie opakowania plastikowe praktycznie nie występowały. Wynikło to wtedy akurat, nie z dbałości o środowisko, ale z braku technologi do produkcji takich opakowań, jednak dało dostarczać się towar do sklepów w opakowaniach, dziś uznawanych za właściwe – tekturowych, papierowych, szklanych czy metalowych.

Zmiana ustroju spowodowała ogromne zmiany na rynku, plastik był tani i wygodny więc znalazł powszechne zastosowanie. Jednak przyszło za to zapłacić wysoką cenę – ogromne góry śmieci, z którymi nie wiadomo co robić oraz zanieczyszczone środowisko. Dopiero teraz zabraliśmy się za walkę z tym zjawiskiem, wracając do opakowań przyjaznych środowisku. Najwyższy czas.

Życzmy więc sobie, aby nowy 2019 rok, przyniósł rozwój branż, które pozwolą żyć nam w czystym, przyjaznym środowisku, a kolejne lata tylko umacniały ten trend.

Bookmark the permalink.