Składany kask rowerowy z tektury

Pożyczając rower w obcym mieście, a nawet we własnym, najczęściej nie mamy przy sobie kasku. Oczywiście, jeżeli planujemy wycieczkę pożyczonym rowerem, to co innego, ale  najczęściej o kasku przypominamy sobie w ostatniej chwili, gdy już wsiadamy na rower. I powstaje problem, kwestia bezpieczeństwa poruszania się nim. Najczęściej, w takiej sytuacji, wsiadamy na rower i jeździmy bez kasku. Wkrótce jednak może się to zmienić, za sprawą tekturowego kasku.

To projekt który ma pomóc w rozwiązaniu ważnej kwestii bezpieczeństwa – zaopatrzenia w kaski osób wypożyczających rowery, w miejskich wypożyczalniach samoobsługowych. Obecnie to duży problem, większość wypożyczających nie dysponuje kaskami. Kupowanie w każdym mieście, w którym korzysta się z roweru, nowego kasku to spory i niepotrzebny wydatek. I to właśnie ma rozwiązać EcoHelmet, składany rowerowy kask z tektury, zaprojektowany przez Isis Shiffer ze Stanów Zjednoczonych, absolwentkę Pratt Institute of Design. Ma być on tani i możliwy do nabycia w automacie, jest również w pełni ekologiczny. Młoda projektantka udowodniła, że z tektury można wykonać wytrzymały i spełniający swoje zadania kask.

Projekt jest na tyle zaawansowany, że EcoHelmet ma pojawić się w sprzedaży już wiosną 2017 roku, na początek w Nowym Jorku. Otrzymał zresztą prestiżową nagrodę James Dyson Award, w wysokości 30 tys. funtów, która pozwoliła na przyspieszenie prac nad dopuszczeniem go do powszechnego użytkowania. Nagroda James Dyson Award jest przyznawana studentom i absolwentom uczelni z całego świata, których projekt rozwiązuje ważny społeczny problem.

Kask w całości wykonany jest z tektury, ma strukturę przypominającą plaster miodu, co sprawia, że chroni całą powierzchnię głowy i jest dobrym amortyzatorem. Dodatkowo jest poryty specjalną powłoką, która chroni tekturę przed deszczem, pozwala więc na jego użytkowanie nawet podczas kiepskiej pogody. Choć tworzywo, z którego wykonano kask jest nietypowe, chroni ono cyklistów tak samo dobrze, jak klasyczne zabezpieczenia. Nie należy się obawiać, że ochrona jest gorsza niż tradycyjnych kasków – EcoHelmet przeszedł serię testów i zdobył Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa.

Z niecierpliwością czekamy kiedy będzie można nabyć go w Warszawie, przy miejskich wypożyczalniach rowerów.

Bookmark the permalink.