Tekturowe inspiracje świąteczne

Choinka to naturalne lub sztuczne, ustrojone drzewko, najczęściej jodła lub świerk, związane z obchodami świąt Bożego narodzenia, jako obowiązkowy element wystroju. Niestety, życie naturalnej choinki jest krótkie. Szybko po świętach ląduje na śmietniku i w najlepszym wypadku może być przerobiona na biomasę.

Aby przedłużyć życie „żywych” choinek, modne stało się kupowanie ich w doniczkach, regularne podlewanie, a po świętach przesadzenie do ogródka lub parku. Niestety, nie wszystkie drzewka to przeżywają. Co więc zrobić, aby postępować ekologicznie? Można oczywiście zdecydować się na sztuczną choinkę, ale ta wykonana w większości z tworzywa sztucznego, także nie jest ekologiczna.

Aby dbać o ochronę środowiska naturalnego i ograniczyć liczbę wycinanych w okresie świątecznym drzewek, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie choinki z materiałów, które są przyjazne dla środowiska np. z tektury. Pomysłów na takie ozdoby jest mnóstwo, jeżeli ogranicza nas inwencja, można poszukać inspiracji w internecie.

Choinką może być zwykły trójkąt wycięty z tektury z dorobioną podstawką i ozdobiony, ale czywiście może mieć ona bardziej zaawansowany kształt i konstrukcję – składać się z kilku arkuszy tektury, połączonych w stojące drzewko. Projekt może być jeszcze bardziej skomplikowany, gdy np. zdecydujemy się zbudować choinkę z wielu elementów, np. tekturowych pierścieni. Tak przygotowana, wygląda niezwykle efektownie i można ją w ciekawy spsób przystroić. Możemy także wykonać z tektury drzewko, które nie kojarzy się z tradycyjnym wyobrażeniem choinki. Pomysłów jest wiele, reszta zależy od nas. Na pewno taka choinka stanie się oryginalną świąteczną ozdobą naszego mieszkania.

Tektura to doskonałe tworzywo dla tego typu projektów. Wielu z nas już już dzieci budowało z tekturowych pudełek swoje pierwsze konstrukcje, choć pewnie większość zakończyła tego typu zabawę już w czasach szkolnych. Nadal są jednak osoby tworzące z kartonowych elementów prawdziwe dzieła sztuki. Przykładem może być Ewa Mikucińska, artysta plastyk która m.in. ze zużytych opakowań tekturowych wyczarowuje prawdziwe cuda. Wśród jej prac znajdują się kartonowe drzewka, które ozdobione kolorowymi skrawkami papieru robią niesamowite wrażenie, teczki wykonane z tektury, papieru i różnych dodatków, które po otworzeniu zmieniają się w pokoiki dla lalek, a także niezwykłe opakowania.

Kartonowe pudełka w jej rękach zmieniają się w pełne ryb jeziora, łąki czy ukwiecone kosze. A każde z tych dzieł można wykorzystać praktycznie, jako opakowanie świątecznego prezentu. Warto może podchwycić ten pomysł i samodzielnie wykonać oryginalne opakowanie na upominki, które zamierzamy podarować najbliższym pod choinkę? Na pewno zostanie to docenione i sprawi, że nasz prezent na długo zpadnie w pamięć. Na zdjęciach poniżej prezentujemy  przykładowe realizacje Ewy Mikucińskiej, więcej fotografi jej prac można znaleźć pod adresem https://www.flickr.com/photos/claraorganicscom/.

Źródło zdjęć: flickr.com Ewa Mikucińska

Bookmark the permalink.