Trochę teorii na temat tektury

Tektura to najgrubszy materiał papierniczy. Uzyskuje się ją przez sklejenie na przemian płaskiego i pofalowanego papieru. Takie połączenie zwiększa właściwości wytrzymałościowe, termiczne, amortyzacyjne, oraz sztywność materiału. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Istnieje wiele rodzajów tektur. Różnią się one przede wszystkim wielkością fali i liczbą warstw papieru. Modyfikacja tych elementów wpływa na parametry tektury.

Tektura falista powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Płaska warstwa papieru nazywa się liner, a pofalowana fluting. Główny podział na rodzaje, jest związany z liczbą warstw, jaką posiada tektura:

  • Tektura dwuwarstwowa – składa się z dwóch warstwa, płaskiej i falowanej. Cechą charakterystyczną tego rodzaju tektury jest możliwość zwijania w rulon. Główne jej przeznaczenie to dodatkowe zabezpieczenie i amortyzacja w opakowaniu.
  • Tektura trzywarstwowa – składa się z dwóch zewnętrznych warstw płaskich oraz pofalowanej warstwy wewnętrznej. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o mniejszej kubaturze.
  • Tektura pięciowarstwowa – składająca się z pięciu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o dużej wytrzymałości.
  • Tektura siedmiowarstwowa – składająca się z siedmiu warstw, naprzemiennie płaskich i pofalowanych. Większa liczba warstw to większa wytrzymałość. Przeznaczona jest do produkcji opakowań o bardzo dużej wytrzymałości.

Produkcja tektury odbywa się na tekturnicy. Na tzw. wałach ryflowanych – cylindrach ze strukturą pofalowaną, w wysokiej temperaturze nadaje się arkuszowi papieru, w sposób trwały, falisty kształt. Następnie nanosi się klej na wierzchołki fal i przykleja warstwę płaską. W ten sposób otrzymujemy tekturę dwuwarstwową. Po naniesieniu kleju na naprzeciwległe wierzchołki fal i przyklejeniu kolejnej warstwy płaskiej otrzymamy tekturę trzywarstwową. Proces ten można kontynuować, aż do otrzymania pożądanej liczby warstw.

Obecnie przy produkcji tektury używa się również dodatków powodujących wzrost odporności na obciążenia, kontakt z wodą lub mrożenie. Powstają również tektury powlekane, przydatne do kontaktów z żywnością. Tektura nadaje się do druku offsetowego i fleksograficznego.

Obecnie tektura jest bardzo modnym materiałem. Głównie ze względu na to, że praktycznie w 100% nadaje się do recyklingu. Rozwój technologiczny pozwala także, na uzyskiwanie atrakcyjnych wizualnie opakowań z tektury, a to również jest bardzo ważne. To wszystko powoduje, że znajduje ona zastosowanie w coraz nowych dziedzinach. A to jeszcze nie koniec możliwości tego materiału.

Bookmark the permalink.