16 maja 2017 r. Parlament Europejski, podczas sesji plenarnej w Strasburgu przyjął rezolucję Wydajność surowcowa: redukcja odpadów żywnościowych, poprawa bezpieczeństwa żywności, w której wezwał kraje UE do podjęcia działań umożliwiających zmniejszenie ilości marnowanej żywności. Zostały wyznaczone limity, do 2025 ilość wyrzucanej żywności ma się zmniejszyć o 30%, a do 2030 r. o 50%.
Co roku w Unii Europejskiej wyrzuca się ok. 88 mln ton żywności, to 173 kg, w przeliczeniu na głowę mieszkańca. To nie tylko strata, która wynika z marnowania zasobów, ale także wzrost emisji dwutlenku węgla wynikający z jej produkcji i utylizacji. Szacuje się, że z powodu marnowania żywności, co roku, niepotrzebnie w UE, zużywa się 26 mln ton zasobów naturalnych, a do atmosfery trafia dodatkowe 170 mln ton CO2.
Poprawa sytuacji ma nastąpić z jednej strony poprzez edukację społeczeństwa, z drugiej poprzez ułatwienie przekazywania jedzenia jako darowizny. Rezolucja podkreśla także pozytywny wpływ opakowań na zmniejszanie ilości odpadów spożywczych w całym łańcuchu dostaw, a w szczególności opakowań nadających się do recyklingu i pochodzących ze źródeł odnawialnych, które również, w sposób zdecydowany, przyczyniają się do efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi.
Rezolucję poparła Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO). Angelika Christ, sekretarz generalna FEFCO, wyrażając zadowolenie z przyjętych rozwiązań, powiedziała m.in. – Przez lata przemysł opakowań z tektury falistej rozwijał opakowania i rozwiązania logistyczne, które zapewniają odpowiednią jakość i higienę żywności. Nieustannie udoskonalamy nasze opakowania, by jeszcze lepiej służyły temu celowi i zapewniały bezpieczeństwo produktów i konsumentów.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]