Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CEPI) przedstawiła statystyki rynkowe obrazujące kondycję europejskiego rynku celulozowo-papierniczego. W 2016 roku branża produkcji papieru i tektury w Europie osiągnęła bardzo dobre wyniki, lepsze niż USA czy Kanada. Charakteryzowała się dużą stabilnością i była odporna na zawirowania rynkowe.
Jeżeli chodzi o wielkość produkcji papieru i tektury, to w 2016 roku , tradycyjnie już, odnotowano spadek produkcji papierów graficznych – o 3,8%. Jednak mocno zrównoważył go wzrost produkcji papierów higienicznych – o 1,1% i opakowaniowych – 2,4%. Wielkość produkcji łącznie wyniosła 90,9 mln ton, co oznacza minimalną obniżkę o 0,1%.
Warto jednak nadmienić o wzroście produkcji w przemyśle celulozowym, gdzie produkcja pulpy wyniosła 37,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,7% .
Perspektywy dla branży są optymistyczne, ponieważ zużycie papieru i tektury w Europie, kolejny rok wzrasta, w 2016 roku o 0,3%, osiągając poziom 77,4 mln ton. Napędza go, przede wszystkim, popyt na materiały do pakowania, środki higieny i papiery specjalne.
Wzrost konsumpcji powoduje wzrost importu papieru do krajów CEPI, w 2016 roku wyniósł on 4,5%. Z importu pochodziło 7,2% zużywanego papieru, co w liczbach bezwzględnych daje 8,1 mln ton. Jednak również przemysł europejski papierniczy eksportuje około 3,8 mln ton papieru, czyli 21% rocznej produkcji.
Wykorzystanie papieru do recyklingu utrzymywało się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosło 47,8 mln ton. Zbiórka papieru do recyklingu wzrosła o 1% wynosząc 56,4 mln ton. Poziom recyklingu w krajach UE oraz Szwajcarii i Norwegii wyniósł 72,5% (wzrost o 0,7%).
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]