Podczas II edycji Letniej Szkoły Architektury na Politechnice Wrocławskiej, uczestnicy zaprojektowali i wykonali tekturowe meble. Motywem przewodnim akcji był „Work&Chill”, czyli takie rozwiązania które można wykorzystywać zarówno do pracy jak i do odpoczynku. Meble powinny także być innowacyjne, mobilne, modułowe, wygodne i tanie.

W Letniej Szkole wzięło udział 25 studentów, pod kierownictwem dr inż. Marcela Bilow z Uniwersytetu Technicznego w Delft oraz doktoranta Jerzego Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Najpierw odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy prezentowali i omawiali swoje pomysły, a następnie przystąpili do wykonania prototypów. Powstało pięć projektów mebli, służących do wypoczynku i pracy, wykonanych z tektury i drewna. Niektóre projekty są wykonane całkowicie z tektury, jedynym dodatkiem jest impregnat, chroniący przed wilgocią, niektóre zostały wzmocnione drewnem, jednak tektura stanowi minimum 90% materiału użytego do ich budowy. Do łączenia kartonu nie używano kleju ani gwoździ, zastosowano łączenie mechaniczne, na klik.

Studenci zbudowali:

  • ośmiokątną konstrukcję, która pełniła różne funkcje w zależności od tego, na którym boku jest ustawiona – może być leżanką, lub siedziskiem z podstawką pod laptopa,
  • lożę do siedzenie z wielofunkcyjnym stołem,
  • modułową czytelnię, to9-metrowa meblościanka, która w przyszłości stanie w Muzeum Sztuki Współczesnej,
  • pawilon wystawienniczy,
  • schodkową konstrukcję z miejscem do spania.

Meble wykonane przez studentów są lekkie, ekologiczne i tanie, do tego wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Ich twórcy mają nadzieję, że trafią do produkcji masowej. Mogą służyć jako meble tymczasowe, w mieszkaniach studenckich czy młodych par, którzy w początkowym okresie samodzielności potrzebują niedrogich i uniwersalnych rozwiązań. Ich zalety to nie tylko niska cena, ale także to, że w 97% nadają się do recyklingu.

Udostępnij

Udostępnij