Seminarium techniczne FEFCO – Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla producentów i dostawców tektury falistej. Pozwala zapoznać się z najważniejszymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi w branży. Ostanie odbyło się w dniach 11-13 października w Centrum Kongresowym Messe Wien w Wiedniu i było wyjątkowe pod względem popularności. 126 stoisk, 87 wystawców i prawie 1000 gości to największa frekwencja od dekady.
„Złożoność Procesów Tektury Falistej – Wyzwania i Rozwiązania”, pod tym tytułem obradowano. Zainteresowani to nie tylko producenci i dostawcy tektury falistej z Europy, ale z całego świata. Podczas seminarium omawiano innowacje w takich obszarach jak tekturnice, przenośniki, etykietowanie, kodowanie, druk cyfrowy oraz wykrawanie. Eksperci branży prezentowali najnowsze pomysły na temat sposobów dalszej poprawy trwałości, wszechstronności, ekologiczności, metod personalizacji, ochrony, poprawy atrakcyjności oraz opłacalności produktów z tektury falistej. Zastanawiano się i omawiano sposoby na produkcję lżejszych, bardziej wytrzymałych i nieszkodliwych dla środowiska opakowań oraz optymalnego korzystania z najnowszych technologii produkcji.
Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas tegorocznego spotkania były druk cyfrowy i metody jego wykorzystania oraz „big data”, czyli przetwarzanie ogromnych zbiorów danych dotyczących produkcji. Druk cyfrowy to nie tylko inwestcja w środki trwałe i materiały eksploatacyjne, ale także w szkolenie personelu. Jest to wymagająca inwestycja, która jednak pozwala na szybką reakcję na krótkotrwałe trendy rynkowe, a więc lepsze dopasowanie się do wymagań klienta. Z kolei analiza informacji na temat zużycia energii, wody, wydzielanego ciepła, jakości płyt itp. pozwala przyspieszyć proces produkcji i optymalizować koszty.
Omawiano także wprowadzanie nowych technologii, które mogą znacząco wpłynąć na przemysł tektury falistej oraz samo opakowanie. Jednym z takich rozwiązań są nanomateriały, które nadają tekturze czy podłożu papierowemu nowe i wyjątkowe własności hydrofobowe czy antybakteryjne.
Podczas seminarium technicznego wręczono także nagrody najbardziej innowacyjnym i interesującym pomysłom z sektora opakowań z tektury falistej. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez FEFCO – nagroda za najlepsze innowacje – tym razem trafiła do dwóch firm:
- BHS, za sklejarkę Modul Facer MF-A,
- BOBST, za wdrożenie kontroli online odległości między pakietami pudełek.
Łącznie przyznano osiem nagród.
Źródło: fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.