Fundacja ProKarton sprawdziła, jaka jest wiedza Polaków na temat selektywnej zbiórki szczególnego rodzaju odpadów opakowaniowych, a mianowicie opakowań wielomateriałowych. Czyli wykonanych z co najmniej dwóch rożnych materiałów, których nie można łatwo rozdzielić. Badanie, przeprowadzone przez Kantar TNS, pokazało, że wiedza Polaków rośnie, 65% badanych zadeklarowało, że wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe, podczas gdy w kwietniu 2016 r. było to 60% ankietowanych.
Jeśli chodzi o ogólne zasady segregacji odpadów, większość Polaków nie ma z tym problemów. 23% badanych jest pewne swojej wiedzy na ten temat, a 42% deklaruje, że nie ma większych problemów z segregacją. Na przeciwnym biegunie jest 7% ankietowanych, którzy przyznają się do całkowitej nieznajomości zasad selektywnej zbiórki odpadów, 13% ma duże wątpliwości, a 15% nie jest w stanie określić swojej wiedzy.
Na poprawę wiedzy Polaków na pewno ma wpływ wprowadzenie jednolitego systemu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów na terenie całego kraju. Zgodnie z nowymi zasadami są cztery pojemniki na odpady: niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na plastik, metal i odpady wielomateriałowe oraz brązowy, na odpady ulegające biodegradacji. Ułatwia to edukację i prawidłowe korzystanie z pojemników, a co za tym idzie znacząco poprawia jakość zbieranych odpadów opakowaniowych i w konsekwencji podnosi poziom ich recyklingu.
Respondenci zapytani o to, jakie odpady po opakowaniach wielomateriałowych segregują w swoich gospodarstwach domowych, na pierwszym miejscu wymienili kartony do płynnej żywności – 40%, opakowanie po dezodorantach – 32%, saszetki po przyprawach oraz opakowania typu blister – 20%, oraz opakowania po słodyczach – 17%. Aż 27% badanych przyznało, że nie segreguje żadnego z wymienionych opakowań wielomateriałowych. Badanie pokazało także jednak, że tylko 17% ankietowanych wyrzuca opakowania wielomateriałowe do odpowiedniego pojemnika (kolor żółty). Pozostali, albo nie wiedzieli, albo wybierali zły pojemnik. Aż 45% respondentów twierdzi, że nie przywiązuje wagi, do którego pojemnika trafiają takie opakowania. Tak wysoka liczba osób, które nie segregują odpadów wielomateriałowych, może wynikać z faktu, że nie znają one definicji takich opakowań.
49% Polaków uważa, że opakowania wielomateriałowe nadają się do recyklingu, 31% nie jest pewna, czy można je ponownie przetworzyć, natomiast 19% respondentów jest zdania, że odpadów tego typu nie można poddawać recyklingowi.
Z badania wynika więc, że jeżeli chodzi o opakowania wielomateriałowe, wiedza wielu Polaków wciąż jest niewielka lub żadna. Konieczna jest więc edukacja, ponieważ odpady wielomateriałowe zawierają w sobie wiele cennych surowców, które w żadnym wypadku nie powinny trafiać na wysypisko. Muszą zostać odzyskane i ponownie trafić do obiegu, przyczyniając się do rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]