Tak to możliwe. Jest takie miejsce na ziemi, gdzie kawę można wypić w zacisznym i klimatycznym wnętrzu stworzonym przy pomocy tektury. To niezwykła kawiarnia L’Atelier Cafe w Cluj w Rumunii. Cały wystrój lokalu – meble, lampy, wykończenie ścian są wykonane z tektury falistej. Ciepły i miły w dotyku karton, ciekawy design, udane imprezy plus dobre menu sprawiają, że w takiej kawiarni goście czują się dobrze i swobodnie.
Kawiarnia oficjalnie rozpoczęła działalność 13 maja 2010 r. To oczywiście projekt artystyczny, aranżacja przestrzeni w sposób wpływający na nastrój na poziomie percepcji. Taką wizję mieli twórcy kawiarni i taką udało się wdrożyć. Od pierwszego postawionego tu kroku można poczuć przesłanie, jakie wyraża wnętrze. Każdy użytkownik wnosząc swój bagaż codziennych radości i trosk wchodzi z nim w relacje. Przytulne wnętrze z tekturowych ścian, wygodne krzesła i stoły oświetlone wymyślnymi kształtami tekturowych lamp sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe.
Tektura dzięki swoim właściwością, daje ogromne możliwości twórcze. Dzięki swojej elastyczności pozwala na tworzenie elementów, których wykonanie często wydaję się wręcz niemożliwe. Tekturowe meble – lekkie, wytrzymałe o nietypowych kształtach, idealnie wpisujących się w wystrój. Jednak to oświetlenie najbardziej wpływa na charakter wnętrza. Tekturowe, kokonowe lampy, wycinane za pomocą lasera i ręcznie klejone, dają przepiękny, dekoracyjny efekt. W ciekawy sposób przepuszczają światło, wprowadzając do wnętrza niebanalną atmosferę.
Przesłanie twórców jest jasne – ekologicznie, stylowo, nowocześnie. Pomysł, choć wydaje się banalny, jest niezwykle oryginalny. Prostota, wysoka jakość wykonania, w większości ręczna, z dbałością o najmniejszy szczegół i emanujące ciepło dają niesamowity efekt końcowy. Udowadniają także, że tektura jako surowiec nie tylko świetnie nadaje się do produkcji przedmiotów użytkowych, lecz również inspiruje twórców i jako materiał, daje praktycznie nieskończone możliwości.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.