Tak to możliwe. Jest takie miejsce na ziemi, gdzie kawę można wypić w zacisznym i klimatycznym wnętrzu stworzonym przy pomocy tektury. To niezwykła kawiarnia L’Atelier Cafe w Cluj w Rumunii. Cały wystrój lokalu – meble, lampy, wykończenie ścian są wykonane z tektury falistej. Ciepły i miły w dotyku karton, ciekawy design, udane imprezy plus dobre menu sprawiają, że w takiej kawiarni goście czują się dobrze i swobodnie.
Kawiarnia oficjalnie rozpoczęła działalność 13 maja 2010 r. To oczywiście projekt artystyczny, aranżacja przestrzeni w sposób wpływający na nastrój na poziomie percepcji. Taką wizję mieli twórcy kawiarni i taką udało się wdrożyć. Od pierwszego postawionego tu kroku można poczuć przesłanie, jakie wyraża wnętrze. Każdy użytkownik wnosząc swój bagaż codziennych radości i trosk wchodzi z nim w relacje. Przytulne wnętrze z tekturowych ścian, wygodne krzesła i stoły oświetlone wymyślnymi kształtami tekturowych lamp sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe.
Tektura dzięki swoim właściwością, daje ogromne możliwości twórcze. Dzięki swojej elastyczności pozwala na tworzenie elementów, których wykonanie często wydaję się wręcz niemożliwe. Tekturowe meble – lekkie, wytrzymałe o nietypowych kształtach, idealnie wpisujących się w wystrój. Jednak to oświetlenie najbardziej wpływa na charakter wnętrza. Tekturowe, kokonowe lampy, wycinane za pomocą lasera i ręcznie klejone, dają przepiękny, dekoracyjny efekt. W ciekawy sposób przepuszczają światło, wprowadzając do wnętrza niebanalną atmosferę.
Przesłanie twórców jest jasne – ekologicznie, stylowo, nowocześnie. Pomysł, choć wydaje się banalny, jest niezwykle oryginalny. Prostota, wysoka jakość wykonania, w większości ręczna, z dbałością o najmniejszy szczegół i emanujące ciepło dają niesamowity efekt końcowy. Udowadniają także, że tektura jako surowiec nie tylko świetnie nadaje się do produkcji przedmiotów użytkowych, lecz również inspiruje twórców i jako materiał, daje praktycznie nieskończone możliwości.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.