Tak to możliwe. Jest takie miejsce na ziemi, gdzie kawę można wypić w zacisznym i klimatycznym wnętrzu stworzonym przy pomocy tektury. To niezwykła kawiarnia L’Atelier Cafe w Cluj w Rumunii. Cały wystrój lokalu – meble, lampy, wykończenie ścian są wykonane z tektury falistej. Ciepły i miły w dotyku karton, ciekawy design, udane imprezy plus dobre menu sprawiają, że w takiej kawiarni goście czują się dobrze i swobodnie.
Kawiarnia oficjalnie rozpoczęła działalność 13 maja 2010 r. To oczywiście projekt artystyczny, aranżacja przestrzeni w sposób wpływający na nastrój na poziomie percepcji. Taką wizję mieli twórcy kawiarni i taką udało się wdrożyć. Od pierwszego postawionego tu kroku można poczuć przesłanie, jakie wyraża wnętrze. Każdy użytkownik wnosząc swój bagaż codziennych radości i trosk wchodzi z nim w relacje. Przytulne wnętrze z tekturowych ścian, wygodne krzesła i stoły oświetlone wymyślnymi kształtami tekturowych lamp sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe.
Tektura dzięki swoim właściwością, daje ogromne możliwości twórcze. Dzięki swojej elastyczności pozwala na tworzenie elementów, których wykonanie często wydaję się wręcz niemożliwe. Tekturowe meble – lekkie, wytrzymałe o nietypowych kształtach, idealnie wpisujących się w wystrój. Jednak to oświetlenie najbardziej wpływa na charakter wnętrza. Tekturowe, kokonowe lampy, wycinane za pomocą lasera i ręcznie klejone, dają przepiękny, dekoracyjny efekt. W ciekawy sposób przepuszczają światło, wprowadzając do wnętrza niebanalną atmosferę.
Przesłanie twórców jest jasne – ekologicznie, stylowo, nowocześnie. Pomysł, choć wydaje się banalny, jest niezwykle oryginalny. Prostota, wysoka jakość wykonania, w większości ręczna, z dbałością o najmniejszy szczegół i emanujące ciepło dają niesamowity efekt końcowy. Udowadniają także, że tektura jako surowiec nie tylko świetnie nadaje się do produkcji przedmiotów użytkowych, lecz również inspiruje twórców i jako materiał, daje praktycznie nieskończone możliwości.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]