Samochody to dla wielu ludzi pasja. Kochają je, podziwiają i mogą na ich temat prowadzić wielogodzinne dysputy. Producenci dostosowują się, dostarczając coraz więcej ciekawych rozwiązań stylistycznych i technicznych, które jeszcze bardziej pobudzają wyobraźnię. Jednak prawo staje się coraz bardziej restrykcyjne w stosunku do samochodów, głównie ze względu na ekologię. Zdaniem niektórych nawet, nowe rozwiązania zabijają motoryzację.
Ogromna liczba starych samochodów zalegająca na szrotach i zanieczyszczenia emitowane przez silniki spalinowe to problem, który sprawia, że branża szuka nowej drogi rozwoju. Z jednej strony jest to elektryczność, która mimo, że jest ekologiczna w użytkowaniu, w produkcji już niekoniecznie. Z drugiej, nowe materiały, używane do produkcji karoserii i silników, coraz lżejsze, jednak cały czas oparte na metalu. A może tu jest miejsce na większe modyfikacje? Metal można zastąpić kartonem, nie cały, ale niektóre części np. karoserię. Jest dowód na to, że to możliwe rozwiązanie. Tekturowy samochód już powstał. Jest to replika Lexusa IS sedan, niemal w całości wykonana z kartonu.
Origami Car, bo tak nazywa się powstały model, zbudowała brytyjska firma Scales and Models, zajmująca się budowaniem prototypów, makiet architektonicznych i dekoracji. Z kartonu powstała zarówno karoseria, jak i wnętrze samochodu. Kartonowe drzwi otwierają się i zamykają, a kierownica i koła obracają się. Do budowy zużyto 1700 arkuszy kartonu o grubości 10 mm. Całość zmontowano ręcznie i sklejono, opartym na wodzie, ekologicznym klejem do drewna. Origami Car powstał więc prawie w 100% z w pełni odnawialnych materiałów. Samochód można nie tylko oglądać, nadaje się również do jazdy. Pod wykonaną z aluminium i stali ramką montażową, znajduje się elektryczny silnik, który zapewnia napęd. Tekturowym samochodem możemy więc jeździć jak każdym innym.
Pewnie Origami Car nie podbije naszych ulic – kartonowy samochód prawdopodobnie nie jest wygodny, ani nawet wodoodporny (co oczywiście można załatwić odpowiednią impregnacją), to jednak zabawka wykonana dla uczczenia japońskich mistrzów rzemiosła, projektujących samochody. Jest jednak świetnym dowodem na to, że z papieru czy tektury da się zbudować prawie wszystko. A warto rozważyć, czy niektóre elementy samochodów, nie powinny być właśnie z tego materiału.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]