Karton to jeden z najgrubszych materiałów papierniczych. Świetnie nadaje się na opakowania, ale jak się okazuje nie tylko. O dziwo jest również idealnym materiałem do budowy gramofonu. Co ciekawe, powstało już kilka projektów, działających na różnych zasadach, ale wszystkie wykorzystują karton. A że popularność płyt winylowych gwałtownie rośnie (obecnie generują większy zysk niż serwisy streamingowe), to zapotrzebowanie na gramofony także.
Jako jedna z pierwszych, na pomysł stworzenia takiego gadżetu, wpadła firma GGRP Sound zajmująca się inżynierią dźwięku. Rozsyłając kartonowe gramofony wraz z mini płytą winylową do kontrahentów promowała swoje usługi. Ich gramofon wygląda jak zwyczajna kartonowa koperta. Jednak po jej odpowiednim złożeniu, zgodnie z nadrukowaną instrukcją, staje się małym gramofonem. Aby odtworzyć płytę potrzebna jest pomoc człowieka i np. ołówek. To już wystarczy aby cieszyć się dźwiękiem. Poniższy obrazek wyjaśnia działanie.
W podobnym celu, czyli dla promocji, gramofon z tektury stworzył DJ Kid Koala (Eric San). Odtwarzacz był dołączony do premierowego wydania jego płyty „12 Bit Blues”. Przed jej odsłuchaniem, gramofon należało złożyć samodzielnie z dołączonego zestawu. Ten także napędzany jest „ręcznie”. Film prezentuje zestaw.
Kolejny przykład to Spinbox, gramofon już zdecydowanie bardziej skomplikowany, wyposażony w głośniki, wzmacniacz i silnik, jednak nadal w dużej części tekturowy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, gramofon należy złożyć samemu, z elementów załączonych do zestawu. Ze słów producenta wynika, że zabierze to nie więcej niż 18 minut. W porównaniu z przedstawionymi wyżej gramofonami, to już, można powiedzieć, profesjonalne rozwiązanie. Czy ten tekturowy gramofon stanie się alternatywą dla niedrogich odtwarzaczy płyt winylowych wykonanych z plastiku? Trudno powiedzieć. Jednak patrząc na sukces rynkowy tekturowych okularów VR, na pewno nie można tego wykluczyć.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.