Polska nie radzi sobie z ochroną środowiska, pod tym względem jesteśmy najgorsi w UE. Jednak w przygotowanym przez POLITICO rankingu gospodarek o obiegu zamkniętym w Unii Europejskiej, nasz kraj zajął wysokie 6. miejsce, wyprzedzając m.in., uważane za zielone kraje skandynawskie.
Bruksela od lat promuje ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli taką w której prawie nic się nie marnuje. Produkty mają służyć tak długo, jak to tylko możliwe. Kiedy stracą już swoje wartości użytkowe, są poddawane recyklingowi, tak by powstały z nich surowce, które ponownie da się wykorzystać. I proces ten ma być ciągły.
Aby sprawdzić, czy kraje członkowskie dążą do tego celu, Komisja Europejska opublikowała wskaźniki, które wykorzystuje do śledzenia cykliczności gospodarki. Bada się ilość wytwarzanych śmieci i odpadów spożywczych oraz ilość tych odpadów poddawanych recyklingowi. Również pod uwagę brana jest ilość materiałów z recyklingu, która jest ponownie wykorzystywana, wartość handlu surowcami podlegającymi recyklingowi, liczbę patentów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz liczbę miejsc pracy tworzonych w „sektorach gospodarki obiegowej”, czyli inaczej poziom prywatnych inwestycji w gospodarkę cyrkularną.
W rankingu POLITICO, przeanalizowano dane dotyczące tych wskaźników i oceniono każdy z 28 krajów Unii. Ostateczny wynik jest sumą wszystkich siedmiu rankingów ważonych równo. Najlepiej pod tym względem wypadły Niemcy, czyli zajęły pierwszą pozycję. Kolejne miejsca to Wielka Brytania, Francja, Czechy, Włochy i szósta Polska.
Nasz kraj zająłby jeszcze wyższą pozycję, gdyby nie fatalny wynik w kategorii marnowanie żywności. Statystycznie każdy z nas wyrzuca 247 kg żywności rocznie, co daje nam 24 miejsce w UE. Wysokie pozycje osiągnęliśmy natomiast w ilości produkowanych odpadów komunalnych (2 miejsce), liczbie patentów (3. miejsce) i prywatnych inwestycji w gospodarkę o obiegu zamkniętym (7. miejsce).
Kraje, które okazały się najlepsze w tym rankingu, wcale nie są najbardziej ekologiczne. Ranking gospodarki o obiegu zamkniętym znacznie się różni od wskaźnika efektywności środowiskowej, który obejmuje szerszy zakres czynników środowiskowych, m.in. zanieczyszczenie powietrza i emisje oraz różnorodność biologiczną. W tym rankingu Polska, niestety, wypada fatalnie. Zajęliśmy ostatnie, 28. miejsce, w Unii Europejskiej i 50. w świecie.
Kraje o najwyższych wynikach gospodarki obiegowej, Niemcy, Wielka Brytania i Francja, mają sprawne systemy recyklingu oraz wysoki poziom innowacji w sektorach gospodarki o obiegu zamkniętym. Wysokie miejsce zawdzięczają także wyższemu poziomowi prywatnych inwestycji i patentów. Jednak te działania niekoniecznie wpływają na poprawę środowiska naturalnego, dlatego różnice we wspomnianych rankingach są tak znaczne. Pełne dane na temat wyników uzyskanych przez kraje UE w rankingu gospodarek o obiegu zamkniętym, w poszczególnych kategoriach są dostępne na stronie www.politico.eu/article/ranking-how-eu-countries-do-with-the-circular-economy/.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]