Międzynarodowa Konfederacja Przemysłu Papierniczego – CEPI (Confederation of European Paper Industries) opublikowała coroczny raport dla rynku papieru i tektury za rok 2017. Dane wskazują, pomimo trudnego globalnego otoczenia, na wysoką wydajność europejskiego przemysłu celulozowo-papierniczego. Także prognozy na kolejne lata są optymistyczne.
Europejski przemysł celulozowo-papierniczy w 2017 roku radził sobie świetnie. Wszystkie wskaźniki wypadły bardzo pozytywnie. Szczególnie należy podkreślić, bardzo wysoki obecny poziom inwestycji. Świadczy to o sile przemysłu oraz o przyspieszeniu jego transformacji, co jest zgodne z założonymi zmianami w branży zawartymi w, bardzo ambitnym, planie inwestycyjnym do roku 2050.
W 2017 roku wzrost inwestycji wyniósł 7,5% w stosunku do roku 2016, przekraczając poziom 5 mld EUR. Wzrosło także zatrudnienie w branży, o 01,%. Bardzo silny był również eksport. Wzrósł o 5,4% w porównaniu do 2016 r. jest godny podziwu w kontekście rosnących międzynarodowych napięć w wymianie towarów i niebezpieczeństwa wojny handlowej.
W Europie rośnie także produkcja papieru i tektury, o 1,5% w porównaniu z 2016 r., jak również zużycie o 0,5%. Tu na pewno pomaga trend prośrodowiskowy i dążenie do zrównoważonego rozwoju, co tworzy lepsze otoczenie gospodarcze dla branży.
Równie dobrze jest także, jeżeli chodzi o recykling papieru. Pomimo wprowadzenia przez Chiny w 2017 r. ograniczeń w zakresie importu odpadów, stopa recyklingu papieru i tektury wzrosła do poziomu 72,3%, czyli o 1,4% w porównaniu z 2016 r.
Żródło: www.cepi.org/keystatistics2017
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]