Kolejny przykład skutecznego zastąpienia plastiku kartonem. Firma Pomona Company opracowała nowy rodzaj absorberów z celulozy o nazwie Pad Eco, które doskonale spełniają swoje zadania, a jednocześnie są wykonane z materiału naturalnego, przyjaznego żywności i środowisku.
No może te absorbery nie do końca są z kartonu, trudno to definitywnie stwierdzić. Tego typu produkty z celulozy uważane są za papier, a jeżeli jest gruby, to za karton, więc może jednak? Nie jest zresztą ważne jak ten materiał nazwiemy. Ważne, że jest naturalny, przyjazny środowisku i wpłynie na zmniejszenie ilości śmieci.
W Polsce miesięcznie zużywa się kilkadziesiąt milionów absorberów. Służą do pochłaniania tzw. odcieków z żywności. Stosuje się je głównie przy pakowaniu mięsa, drobiu i ryb, ale również np. w opakowaniach do miękkich owoców. Klient zauważa je najczęściej dopiero po otwarciu opakowania i wyrzuca do koszy na odpady mieszane.
Tradycyjne absorbery to zewnętrze wykonane z tworzywa sztucznego, zawierające środek absorbujący, głównie celulozę, ale często również chemiczne dodatki zwiększające zdolność wchłaniania. Ze względu na budowę, nie można ich w prosty sposób poddać recyklingowi, a w Europie rocznie zużywa się tysiące ton absorberów. Oznacza to więc tysiące ton śmieci, dla których pozbycia się, nie ma dobrego rozwiązania. Absorber Pad Eco eliminuje ten problem. Jest to produkt wykonany z jednorodnego materiału – celulozy, która rozkłada się w sposób naturalny i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.
Nowe technologie pakowania żywności powodują, że odcieki są coraz mniejsze, co pozwala na stosowanie absorberów o mniejszej chłonności. Absorber Pad Eco posiada wytłoczenia w celulozie całkowicie absorbujące odciek z produktu i jednocześnie jest produktem jednorodnym, w pełni naturalnym. Pozwala więc na zastąpienie produktów wielomateriałowych, w których zawarte są tworzywa sztuczne. Rozwiązanie to odpowiada na wymagania środowisk konsumenckich w Europie, dążących do eliminacji z rynku szkodliwych opakowań, zawierających tworzywa sztuczne.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.