Kolejny przykład skutecznego zastąpienia plastiku kartonem. Firma Pomona Company opracowała nowy rodzaj absorberów z celulozy o nazwie Pad Eco, które doskonale spełniają swoje zadania, a jednocześnie są wykonane z materiału naturalnego, przyjaznego żywności i środowisku.
No może te absorbery nie do końca są z kartonu, trudno to definitywnie stwierdzić. Tego typu produkty z celulozy uważane są za papier, a jeżeli jest gruby, to za karton, więc może jednak? Nie jest zresztą ważne jak ten materiał nazwiemy. Ważne, że jest naturalny, przyjazny środowisku i wpłynie na zmniejszenie ilości śmieci.
W Polsce miesięcznie zużywa się kilkadziesiąt milionów absorberów. Służą do pochłaniania tzw. odcieków z żywności. Stosuje się je głównie przy pakowaniu mięsa, drobiu i ryb, ale również np. w opakowaniach do miękkich owoców. Klient zauważa je najczęściej dopiero po otwarciu opakowania i wyrzuca do koszy na odpady mieszane.
Tradycyjne absorbery to zewnętrze wykonane z tworzywa sztucznego, zawierające środek absorbujący, głównie celulozę, ale często również chemiczne dodatki zwiększające zdolność wchłaniania. Ze względu na budowę, nie można ich w prosty sposób poddać recyklingowi, a w Europie rocznie zużywa się tysiące ton absorberów. Oznacza to więc tysiące ton śmieci, dla których pozbycia się, nie ma dobrego rozwiązania. Absorber Pad Eco eliminuje ten problem. Jest to produkt wykonany z jednorodnego materiału – celulozy, która rozkłada się w sposób naturalny i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.
Nowe technologie pakowania żywności powodują, że odcieki są coraz mniejsze, co pozwala na stosowanie absorberów o mniejszej chłonności. Absorber Pad Eco posiada wytłoczenia w celulozie całkowicie absorbujące odciek z produktu i jednocześnie jest produktem jednorodnym, w pełni naturalnym. Pozwala więc na zastąpienie produktów wielomateriałowych, w których zawarte są tworzywa sztuczne. Rozwiązanie to odpowiada na wymagania środowisk konsumenckich w Europie, dążących do eliminacji z rynku szkodliwych opakowań, zawierających tworzywa sztuczne.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]