Opakowania są wszechobecne we współczesnym świecie, są konieczne ale i przysparzają kłopotów. Bez opakowań nie byłoby możliwe nabycie większość produktów, co wie każdy nas po powrocie ze sklepu. Bo jak choćby bezpiecznie kupić produkty spożywcze, jeśli nie w odpowiednich opakowaniach?

Ale pełnią one nie tylko funkcje ochronne, również informacyjne i marketingowe. Każdy z nas chce wiedzieć co kupuje, a gdzie znaleźć informację na ten temat ja nie na opakowaniu? Producenci pragną wyróżnić swój produkt, jak to zrobić wśród dużej liczby podobnych? Oczywiście przyciągającym wzrok opakowaniem. Jak przekazać klientowi ważne informacje odróżniające nasz produkt od konkurencyjnych? Tylko przez opakowanie. I to się nie zmieni, ostateczną decyzję zakupową podejmujemy bezpośrednio w sklepie, więc opakowanie to kluczowa kwestia dla producentów.

Zużyte opakowania to oczywiście kłopot, zwłaszcza jeśli chodzi o te wykonane z tworzyw sztucznych, nie tylko niespecjalnie nadające się do recyklingu, ale również nie ulegające naturalnej biodegradacji. Sytuacja jednak poprawia się, rosnąca popularność opakowań tekturowych oraz innych, przyjaznych dla środowiska i nadających się do ponownego przetworzenia, powoduje że zmniejsza się ilość śmieci, a zużyte opakowania stają się po prostu surowcem. Postęp technologiczny pozwala na uzyskiwanie nowych właściwości tektury, rośnie więc zakres jej stosowania. Wykorzystywana jest w nowych segmentach rynku, z których wypiera opakowania niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne.

Cechą branży opakowaniowej jest jej ciągła ewolucja, która w ostatnich latach bardzo przyspieszyła. Branża opakowań musi dostosowywać się do wymagań rynku, a ten zmienia się cały czas. Czasem wymuszają to przepisy prawa, coraz częściej jednak konsumenci. Co więc czeka opakowania w najbliższym czasie?

Społeczność europejska domaga się zwiększenie czytelności opakowań. Oczekują także lżejszych opakowań, łatwiejszych w otwieraniu i zamykaniu. Kluczową kwestią jest także ochrona środowiska. Europejczycy domagają się ostrzejszych przepisów w tym zakresie. Chcą zakazania produkcji opakowań nie nadających się do recyklingu oraz uregulowania kwestii związanych ze zwrotem opakowań wielokrotnego użytku. Można więc powiedzieć, że pogarszający się wzrok, mniejsza sprawność fizyczna oraz rosnące problemy zdrowotne, będą dyktować warunki producentom opakowań. Rynek czeka więc solidna rewolucja, zwłaszcza jeśli chodzi o eliminację tworzyw sztucznych.  A warunki będzie dyktować starzejąca się populacja oraz wyczerpywanie zasobów naturalnych.

Udostępnij

Udostępnij