Komisja Europejska chce aby gospodarka Unii w 2050 roku nie emitowała netto CO2 w ogóle. Przedstawiła długoterminową wizję dojścia do zerowych emisji. Unia Europejska ma być „neutralna klimatycznie” z niskoemisyjną gospodarką i technologiami wychwytującymi dwutlenek węgla. Strategia zakłada znacznie większe zmiany niż rezygnacja z węgla, zakłada także rezygnację z ropy i gazu.
Komisja uważa, że obecna polityka gospodarcza nie daje szansy na neutralność klimatyczną w połowie wieku. Założone przez UE cele doprowadzą w praktyce do spadku emisji CO2 o 45% w 2030 roku i o 60% w 2050 roku. To jest niewystarczające, by zgodnie z Porozumieniem paryskim, zatrzymać ocieplenie klimatu na poziomie poniżej 2°C. W przedstawionej wizji Komisja Europejska zaprezentowała osiem możliwych scenariuszy.
Pięć z nich zakłada wykorzystanie najnowszych technologii wsparte gospodarką o obiegu zamkniętym i większą efektywnością energetyczną. Nie dają jednak one nadziei na zerową emisję CO2, spada ona o 80-90%, czyli wciąż są to działania niewystarczające. Tylko dwa z przedstawionych scenariuszy pozwalają na redukcję emisji do lub nawet poniżej zera. Wymagają one jednak wszystkich działań uwzględnionych w innych scenariuszach połączonych z głęboką poprawą efektywności energetycznej, wykorzystaniem bioenergii oraz wychwytywaniem, składowaniem i ponownym wykorzystaniem dwutlenku węgla. Wymagają także ogromnej zmiany zachowań konsumenckich, co będzie niezwykle trudne do wprowadzenia.
Według założeń transformacja ma przynieść zyski gospodarce oraz społeczności europejskiej. Inwestycje w ograniczenie emisji nie przekroczą 1% PKB i dostarczą pozytywnego impuls dla gospodarki. Znacznie spadnie import paliw kopalnych spoza UE, co da oszczędności 2-3 biliony euro w latach 2031-2050, umożliwiając dalsze inwestycje w modernizację gospodarki.
A jak to wpłynie na rynek tektury? Tylko korzystnie. Karton jest produkowany z surowców odnawialnych, w przeciwieństwie np. do tworzyw sztucznych, jest więc materiałem wpisującym się w politykę Komisji Europejskiej. Na pewno nie obędzie się bez wyzwań, podobnie jak we wszystkich innych gałęziach przemysłu, które będą musiały wdrożyć energooszczędne technologie. Propozycje jednak w żaden sposób nie zagrażają rozwojowi branży, a nawet przeciwnie, wspierają ją.
Jednak czy osiągnięcie takich założeń jest w ogóle możliwe? Na pewno wdrożenie tej polityki napotka duży opór i to nie tylko ze strony Polski, która mocno broni branży węglowej. W przypadku nowej strategii ucierpią także gospodarki innych krajów i to nie ze względu na wykorzystywanie paliw kopalnych ale wysoko rozwinięty przemysł np. w przypadku Niemiec – motoryzacyjny.
Nie możemy jednak pozostać obojętni wobec przedstawionej strategii. UE raczej ją poprze i rozpocznie wdrażanie. Jeżeli rządy oraz sektor prywatny nie zaczną brać na poważnie celu emisji netto zero do 2050 roku, to może czekać ich szereg nieprzyjemnych niespodzianek w kolejnych latach. Doświadczenie uczy, że UE chce być liderem w ochronie środowiska naturalnego, nie można więc zakładać, że zaproponowana polityka klimatyczna jest jedynie chwilową modą.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]