Świat intensywnie zmienia się, podobnie jak świadomość konsumentów. Chcą oni już nie tylko, aby produkt który nabywają był wysokiej jakości, ale również wymagają, aby był odpowiednio zapakowany. Coraz częściej zwracają uwagę na wygląd opakowania, wygodę jego użytkowania oraz wpływ na środowisko. Dokonując wyborów zakupowych, wybierają te w bezpiecznych, kartonowych opakowaniach, które nadają się do recyklingu.
Opakowania kartonowe są cenione od dawna, jednak ostatnie lata są dla nich szczególnie dobre. Wciąż słyszymy o ich wspaniałych właściwościach, a zużyte nie są traktowane jako śmieci, tylko surowce. Wchodzą w życie przepisy eliminujące tworzywa sztuczne, nie tylko z opakowań, ale i innych produktów, to kolejny impuls dla rozwoju rynku kartonu.
Opakowania tekturowe już dziś stosowane są dziś przez odpowiedzialnych, nowoczesnych producentów. Postęp techniczny pozwala na ich używanie w każdej dziedzinie, również na rynku spożywczym. Skutecznie chronią one żywność przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych: powietrzem, wilgocią oraz światłem. Karton dobrze zabezpiecza zawartość, w szczególnych przypadkach można go wzmocnić warstwą np. aluminium (które zabezpiecza opakowanie przed wilgocią), lub innym materiałem, który da się odzyskać w procesie recyklingu. Jednak już same właściwości kartonu w większości wypadków są wystarczające.
Czy można całkowicie pozbyć się opakowań plastikowych? Oczywiście, że tak. Tu możemy odwołać się do poprzedniego ustroju, gdzie opakowania plastikowe praktycznie nie występowały. Wynikło to wtedy akurat, nie z dbałości o środowisko, ale z braku technologi do produkcji takich opakowań, jednak dało dostarczać się towar do sklepów w opakowaniach, dziś uznawanych za właściwe – tekturowych, papierowych, szklanych czy metalowych.
Zmiana ustroju spowodowała ogromne zmiany na rynku, plastik był tani i wygodny więc znalazł powszechne zastosowanie. Jednak przyszło za to zapłacić wysoką cenę – ogromne góry śmieci, z którymi nie wiadomo co robić oraz zanieczyszczone środowisko. Dopiero teraz zabraliśmy się za walkę z tym zjawiskiem, wracając do opakowań przyjaznych środowisku. Najwyższy czas.
Życzmy więc sobie, aby przyszłość przyniosła rozwój branż, które pozwolą żyć nam w czystym, przyjaznym środowisku, a każdy rok tylko umacniał ten trend.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]