Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej FEFCO zorganizowała dla czołowych europejskich dziennikarzy, blogerów i influencerów spotkanie w Brukseli, w dniach 18-19 marca 2019 r., na którym prezentowane były zalety tektury oraz jej korzystny wpływ na rozwój gospodarki cyrkularnej.

Hasłem przewodnim spotkania można uznać wypowiedź Angeliki Christ, sekretarz generalnej FEFCO – Chcemy odzyskać każde włókno. Oddajcie nam zużyte opakowania, a my zrobimy z nich nowe pudełka. Termin organizacji wydarzenia także był nieprzypadkowy, 18 marca 2019 r. obchodzony był, po raz drugi, Światowy Dzień Recyklingu.

Każdego roku Ziemia dostarcza miliardy ton zasobów naturalnych, które przekształcamy w materiały potrzebne nam w codziennym funkcjonowaniu. Przy kontynuacji obecnej polityki korzystania z tych zasobów, w pewnym momencie wyczerpią się one. Obecnie zużywamy ich więcej, niż planeta jest w stanie „wyprodukować”. Dlatego koniecznym staje się korzystać z nich znacznie rozważniej, a zwłaszcza rozpocząć na znacznie większą skalę odzyskiwanie zasobów z tego co wyrzucamy.

Tektura jest materiałem który świetnie nadaje się jako przykład odpowiedzialnego gospodarowania, co właśnie było prezentowane podczas wydarzenia w Brukseli. W 100% nadaje się do recyklingu i mimo że taki wynik nie jest jeszcze osiągany, branża dąży do tego celu. Statystyczne pudełko tekturowe obecnie zawiera już aż 88% materiału pochodzącego z recyklingu, co świadczy o ogromnej skali odzysku.

Uczestnicy spotkania mogli nie tylko usłyszeć, ale również na własne oczy przekonać się, dlaczego tektura falista jest najlepszym materiałem do produkcji opakowań do wielu zastosowań, np. dla branży e-commerce. Dzięki odwiedzinom w papierni oraz zakładzie produkcji tektury falistej zobaczyli, jak zużyte opakowania są poddawane procesowi recyklingu i przekształcane w nowe opakowania. Atrakcją spotkania była także wizyta w Parlamencie Europejskim, gdzie uczestnicy mogli bezpośrednio zaangażować się w dyskusję na tematy związane z gospodarką cyrkularną, recyklingiem i marnowaniem żywności, czyli o sprawach, w których rozwiązaniu tektura może pomóc.

UE stawia na zrównoważony rozwój i gospodarkę cyrkularną jako narzędzia które pozwolą poprawić jakość życia. W tym aspekcie tektura jawi się jako materiał, który jest bardzo bliski ideału. Należy więc mocno promować jej wykorzystanie, np. przez takie wydarzenia jak to zorganizowane w Brukseli przez FEFCO.

Źródło: fefco.org

Udostępnij

Udostępnij