autor: Jacek Kowalczyk źródło: www.pulsbiznesu.com.pl
Przedsiębiorcy podnoszą pensje, bo muszą. Ale nic za darmo – coraz częściej nie wiążą się z pracownikiem na stałe.
Pracownicy nie oszczędzają przedsiębiorców i żądają coraz wyższych pensji. Firmy nie mają wyjścia – płacą, ale niebezinteresownie. Coraz bardziej niechętnie wiążą się z nimi stałymi umowami.
Wyższe pensje…
Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były w listopadzie 2007 r. aż o 12 proc. wyższe niż przed rokiem.
– W tym roku już dwukrotnie musiałem podnosić pensje, za każdym razem o 10-15 proc. W najbliższym czasie czeka mnie kolejna podwyżka. Nie mam wyboru, jeśli chcę zatrzymać dobrych pracowników – twierdzi Przemysław Jastrzębski, prezes Viki-Family, firmy produkującej opakowania tekturowe.
Takich głosów nie zabraknie również w roku 2008. Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia będą rosły w porównywalnym tempie, jak w 2007.
Przedsiębiorcy nie są jednak bezradni. Stawiają na elastyczne formy zatrudnienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wynika, że w trzecim kwartale 2007 r. liczba pracowników z umowami na czas określony była o 4,4 proc. wyższa niż trzy miesiące wcześniej. Przez ostatnie dwa lata wzrosła aż o 21,8 proc.
…są okupione…
W tym czasie Polacy zaczęli też pracować znacznie dłużej – średnio o 2 godziny w tygodniu (ponad 42 godziny). Wzrosły także wymagania wobec pracowników – według wyliczeń ekonomistów, w listopadzie wydajność była o 7-8 proc. wyższa niż przed rokiem.
– Szefowie firm rekompensują sobie rosnące koszty pracy tańszymi formami zatrudnienia. Umowa na stałe jest bardziej kosztowna niż na czas określony lub umowa-zlecenie czy o dzieło (odpadają koszty urlopów, odpraw, zwolnień lekarskich). Poza tym o naprawdę dobrych pracowników coraz trudniej, dlatego pracodawcy wolą zostawić sobie furtkę, aby w razie niespełnienia oczekiwań mogli rozstać się z zatrudnionymi w miarę bezboleśnie – mówi Przemysław Jastrzębski.
…brakiem stabilności
Pracownicy za wyższe pensje płacą brakiem stabilności.
– Polski model zatrudnienia zmierza w stronę większej elastyczności: częstsze zmiany pracy, mniejsze przywiązanie pracodawców do pracowników, niepełny wymiar zatrudnienia. Wpisujemy się w ten sposób w trend globalny – mówi Karolina Sędzimir-Domanowska, ekonomista PKO BP.
Przedsiębiorcy muszą jednak uważać, żeby oszczędzanie na formie zatrudnienia nie okazało się szkodliwe w przyszłości.
– Koszt stałej umowy jest duży, ale warto go ponieść. Bez tego nie otrzymałbym lojalności załogi. Uciekaliby sprawdzeni pracownicy, a to mogłoby być dla firm zabójcze – podkreśla prezes Viki-Family.
– Pracodawca musi sam wyważyć, co jest dla niego najważniejsze: stały zespół czy niższe koszty – dodaje Karolina Sędzimir-Domanowska.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]