W czerwcu w Ciechocinku odbyła się ósma edycja konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie”, której organizatorem spotkania była firma Polski Drukarz sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Świat DRUKU”.
Podczas dwudniowej konferencji można było wysłuchać prelekcji ekspertów dotyczących rynku i trendów w sektorze tektury falistej w Polsce i na świecie, a także zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, które dzięki autoamtyzacji procesów produkcyjnych, podnoszą jakość oraz zwiększają wydajność produkcji opakowań z tektury falistej.
Prelekcje obejmowały pełny zakres tematów związanych zarówno z projektowaniem opakowań tekturowych jak i ich produkcją. Zaprezentowano oprogramowanie i urządzenia usprawniające produkcję opakowań z tektury falistej oraz nowoczesne sposoby serwisowania. Omówiono techniki nanoszenia nadruków na opakowania i sposoby badania ich jakości, a także nowoczesne rozwiązania zarządzania farbami. Podczas konferencji można było także poznać metody badania wytrzymałości samej tektury jak i opakowań z niej wyprodukowanych.
Poruszono również zagadnienia bezpośrednio związane z powstawaniem opakowania, przenalizowano poszczególne etapy przygotowania nowego projektu – od badania rynku, poprzez dobór materiałów, przygotowanie koncepcji graficznej, po wprowadzenie na rynek. Nie zabrakło również aspektów prawnych związanych z opakowaniami np. dotyczących możliwości ich stosowania w kontaktcie z żywnością, czy koniecznych oznaczeniach.
Nie mogło także zabraknąć tematów związanych z ekologią. Jednym z nich był zarządzanie odpadami w procesie produkcyjnym. Automatyzacja systemu zagospodarowania i odbioru odpadów, nie tylko pozwala ograniczyć ilość „śmieci”, ale również zwiększyć wydajność produkcji nawet o 30%. Omówiono także rozszerzoną odpowiedzialność producentów opakowań z tektury falistej. Nie tylko dostawcy produktów końcowych, ale i producenci opakowań podlegają obowiązkowi opłaty produktowej. UE oczekuje od nich ponoszenia rzeczywistych kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów powstałych po produktach w opakowaniach wprowadzanych na rynek, związanych z selektywną zbiórką, transportem i przetwarzaniem odpadów opakowaniowych.
Podsumowując, branża tektury falistej i opakowań z niej wytworzonych ma się dobrze i osiąga coraz lepsze wyniki. Wprowadzane zmiany – wdrożenie zrównoważonej produkcji, dbałość o wysoką jakość opakowań, inwestycje w nowe technologie, ekoprojektowanie oraz proekologiczne podejście do procesu produkcji w bardzo duży sposób wpływa na decyzje podejmowane przez konsumentów, którzy z chęcią wybierają właśnie opakowania z tektury falistej. Prognozy na przyszłość są więc bardzo dobre.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]