Ministerstwa Środowiska podało, że w 2017 roku na polski rynek łącznie wprowadzone zostało 1 840 574,7 ton opakowań z papieru i tektury. Przyczyniło się to do powstania równie dużej ilości makulatury, wymagającej zagospodarowania. Koniecznym więc jest organizowanie zbiórki zużytych opakowań z papieru i tektury oraz poddanie ich recyklingowi. I ktoś musi za to zapłacić.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi finansowanie zbiórki i przetworzenia, to obowiązek przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach. Są oni zobowiązani do zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań, co wprowadzone przez nich do obrotu. Jeżeli więc firma pakuje swoje produkty w opakowania z tektury, ma obowiązek zebrać w Polsce odpowiednią ilości makulatury pochodzącej wyłącznie ze zużytych opakowań tekturowych i poddać je procesom odzysku i recyklingu. Obowiązek dotyczy zarówno producentów pakujących wytwarzane przez siebie wyroby, jak i przedsiębiorców sprowadzających z zagranicy już zapakowane towary i dotyczy wszystkich rodzajów opakowań – jednostkowych, zbiorczych i transportowych. Jest to tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta. Niespełnienie tego obowiązku to kara finansowa.
Urzędnicy unijni, wspierani przez naszą administrację ustalili, iż obowiązujący w Polsce system gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nie gwarantuje dostatecznej realizacji przyjętych założeń w zakresie odzysku surowców – opłaty są na zbyt niskim poziomie, aby stworzyć i utrzymać efektywny system zbiórki i recyklingu odpadów. Konieczne są więc zmiany, w szczególności wzrost opłat produktowych.
Zgodnie z nowymi propozycjami rozwiązań, podmioty, wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach, będą ponosić rzeczywiste koszty związane z zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych i to koszty wszelkiego typu. Przede wszystkim dotyczy to kosztów selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania poszczególnych rodzajów odpadów opakowaniowych. Dotyczt to również kosztów kampanii informacyjnych i edukacyjnych na temat postępowania z odpadami opakowaniowymi, a także kosztów gromadzenia danych i sprawozdawczości, które obejmują koszty utrzymania systemów administracyjnych.
Nasz system gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest jednym z najtańszych w Europie, opłaty za wprowadzenie towarów w opakowaniach na rynek są 4-5-krotnie niższe niż np. w Niemczech. W przypadku opakowań z tworzyw sztucznych, dysproporcje są jeszcze większe. Wzrost opłat wydaje się więc nieunikniony.
Co więc zrobić, aby nie narazić się na ogromny wzrost kosztów działalności? Można oczywiście spróbować obniżyć opłaty. Według projektu, mają one być różnicowane w zależności od rodzaju wprowadzanych opakowań – zawartości w nich substancji niebezpiecznych, przydatności do ponownego użycia czy możliwości recyklingu. Im bardziej opakowanie będzie przyjazne środowisku, tym niższe koszty ponosić będzie firma je stosująca. Najlepsze będą więc opakowania jednorodne, które nie zawierają wtrąceń i elementów wykonanych z innych materiałów, dzięki czemu gwarantują prostą i intuicyjną segregację oraz prosty i efektywny recykling. Warunki te spełniać będą opakowania z tektury, w których nie zastosowano jakichś szczególnych uszlachetnień. Jeżeli zastosowano np. foliowane, czy opakowanie wielomateriałowe (trwałe połączenie tektury z tworzywem sztucznym czy aluminium) opłata będzie wyższa.
Jeżeli chcesz uniknąć wyższych opłat, a jednocześnie zależy ci na wysokiej jakości opakowaniach, wybierz opakowania łatwe w recyklingu i jednorodne, np. opakowania tekturowe z wysokiej jakości nadrukiem fleksograficznym. Te opakowania spełniają wszystkie warunki obniżenia opłaty produktowej, a dodatkowo są bardzo cenione przez konsumentów.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]