Rosnąca wiedza na temat plastikowych odpadów sprawia, że coraz intensywniej staramy się eliminować produkty z tworzyw sztucznych z naszego życia. Rządy krajów, regiony i miasta zaczynają zakazywać stosowania przedmiotów, zwłaszcza jednorazowego użytku, produkowanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. W ślad za tym podążają firmy, które deklarują eliminację plastiku, przede wszystkim z opakowań swoich produktów oraz konsumenci, którzy świadomie wybierają produkty i opakowania przyjazne dla środowiska.
Dlaczego tak się dzieje, wszyscy wiemy. Plastikowe odpady wypełniają nie tylko wysypiska, gdzie nie bardzo wiadomo co z nimi zrobić, oprócz składowania, ale trafiają również do środowiska naturalnego, przede wszystkim do zbiorników wodnych, które skutecznie zanieczyszczają, z powodu bardzo wolnego procesu rozkładu. Skutki tego już wszyscy odczuwamy. Problem nie ogranicza się tylko do reklamówek na zakupy, ale także słomek, butelek, jednorazowych kubków czy opakowań gastronomicznych, a także innych opakowań plastikowych i przedmiotów jednorazowego użytku.
Z tego powodu już kilku dużych producentów, jak również wielu sprzedawców detalicznych podjęło działania ograniczające lub nawet całkowicie eliminujące stosowania tworzyw sztucznych w opakowaniach, a to dopiero początek. Patrząc jak szybko kolejne podmioty dołączają do tego ruchu, w najbliższych latach można spodziewać się lawinowej rezygnacji ze stosowania tworzyw sztucznych.
Plastik jednak trzeba czymś zastąpić. I tu z nadzieją wszyscy patrzą na przemysł celulozowo-papierniczy. Czy ma on szansę sprostać wyzwaniu, jakim jest zapewnienie przyjaznych dla środowiska rozwiązań opartych na włóknach naturalnych? Czy dostarczy materiał, który zastąpi tworzywa sztuczne w słomkach, butelkach, kubkach i innych pojemnikach na żywność? A przede wszystkim, czy dostarczy opakowania tekturowe, które umożliwią zastąpienie tych szkodliwych, ekologicznymi, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania w przemyśle spożywczym?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Już dziś opakowania kartonowe można stosować do pakowania praktycznie każdego produktu, także spożywczego. Wystarczy tekturę pokryć odpowiednią barierą ochronną, takie opakowanie jest od razu bardziej przyjazne dla środowiska. Jednak największą wartością opakowania tekturowego jest możliwość jego ponownego przetworzenia.
Z technicznego punktu widzenia prawie wszystko nadaje się do recyklingu, tylko wiąże się z określonymi kosztami. Każda dodatkowa domieszka do tektury, to wyższy koszt odzyskania surowców. Przed przemysłem tekturowym stoi więc nadal ogromne wyzwanie, opracowanie takich substancji pokrywających tekturę, które zapewnią prosty i tani recykling. Aby osiągnąć ten cel, konieczne są nowe powłoki dla opakowań papierowych, które będą stanowiły barierę dla wody, gorących/zimnych płynów, tłuszczów i olejów, wilgoci i pary wodnej.
Już teraz, większość opakowań tekturowych z barierami ochronnymi nadaje się do kompostowania. To ogromny postęp, ponieważ takie opakowanie ma znaczną przewagę nad produktami z tworzyw sztucznych, których nie można kompostować. Jest to jednak gorsze rozwiązanie od ponownego przetworzenia. Musimy więc nadal pracować nad opakowaniami, z których włókna łatwo są odzyskiwane i ponownie wykorzystywane do produkcji papieru i tektury. Jednak już teraz, dzięki działaniom przemysłu papierniczego, zmniejsza się ilości odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku oraz szybciej rozwija gospodarka o obiegu zamkniętym.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]