W tym roku wykorzystaliśmy już wszystkie zasoby naturalne, które nasza planeta może odtworzyć w ciągu jednego roku. Dzień Długu Ekologicznego wypadł 29 lipca, to wcześniej niż w ubiegłym roku kiedy obchodziliśmy go 1 sierpnia. Oznacza to, że coraz szybciej wyczerpujemy zasoby naszej planety i coraz dłużej żyjemy na ekologiczny kredyt. Jeszcze 20 lat temu dzień ten obchodziliśmy pod koniec września, a w latach 70. w grudniu.
Świat jako całość musi zmierzyć się z tym problemem, by „święto” to przypadało dopiero 31 grudnia. Najwięcej zyskalibyśmy zmniejszając emisję gazów cieplarnianych. Ich redukcja o połowę pozwoliłaby zyskać 93 dni, kolejne dni możemy zyskać redukując marnotrawstwo żywności. Już same te działania pozwoliłyby przesunąć Dzień Długu Ekologicznego na listopad, co byłoby ogromną zmianą.
Działania na rzecz poprawy środowiska są prowadzone, przoduje w tym Unia Europejska, ale nie tylko. W tym roku szczególne osiągnięcie odnotowała Etiopia. 29 lipca w tym kraju, w ciągu 12 godzin, zostało posadzone 224 mln drzew, więcej niż zaplanowane przez rząd 200 mln. To światowy rekord, który do tej pory należał do Indii. W 2017 r. posadzono tam 66 mln drzew w ciągu jednego dnia.
W Etiopii trwa kampania ekologiczna, której celem jest zasadzenie 4 mld drzew w okresie od maja do października 2019 r. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, od początku akcji posadzono ich już 2,6 mld. W akcję angażują się nie tylko zwykli obywatele, ale także organizacje międzynarodowe oraz przedsiębiorstwa.
Według pozarządowej organizacji Farm Africa, obecnie mniej niż 4% powierzchni Etiopii jest zalesione, a jeszcze pod koniec XIX wieku lasy stanowiły 30% obszaru tego kraju. Trwająca kampania ma nie tylko przeciwdziałać wylesianiu kraju, które spowodowała szybko rosnącą populacją Etiopii, rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię uprawną, niezrównoważone użytkowanie lasów oraz zmiany klimatu, ale także ma spowodować stały wzrost powierzchni lasów, aby odtworzyć zużyte zasoby.
Drewno to materiał który stosunkowo łatwo i w krótkim czasie można odtworzyć, niestety nie dotyczy to wszystkich surowców, które zużywamy. Pamiętajmy więc, dokonując codziennych wyborów, aby wybierać mądrze, zwracać uwagę na to co wykorzystujemy i w jakich ilościach. W Polsce Dzień Długu Ekologicznego przypadł w tym roku 15 maja, co oznacza, że ogromnie obciążamy przyszłe pokolenia.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]