Pomysłów na ciekawe wykorzystanie kartonu przedstawiliśmy już kilka. Dziś kolejny przykład – bardzo skomplikowana i pomysłowa maszyna Goldberga wykonana z tektury. Autor projektu na pewno poświęcił mnóstwo czasu na przygotowanie projektu, testy i wykonanie całości, ale efekt końcowy jest niesamowity.

Maszyna Goldberga to urządzenie, najczęściej bardzo rozbudowane, działające na zasadzie domina. Ruch, który zapoczątkowuje proces działania, sprawia, że kolejne mechanizmy uruchamiają się dzięki energii otrzymanej od mechanizmu poprzedzającego. Efekt końcowy jest bardzo prosty, ale osiągnięty w skomplikowany sposób. Nazwa urządzenia pochodzi od nazwiska amerykańskiego rysownika i wynalazcy Rube’a Goldberga, który przedstawiał pomysłowo powiązane ze sobą urządzenia i sprzęty gospodarstwa domowego. Symbolizowały one zdolność ludzi do osiągania minimalnego efektu przy maksymalnym wysiłku. Goldberg uważał bowiem, że większość ludzi woli osiągać swój cel w trudniejszy sposób, niż dążyć do niego prostą drogą.

Budowa maszyny Goldberga, to świetny sposób na zabawę, nie tylko z dziećmi. Budowa takiego urządzenia jest często wykorzystywana podczas spotkań integracyjnych pracowników firm ponieważ, aby osiągnąć właściwy efekt, czyli aby maszyna nie zacięła się, ale uruchomiła wszystkie elementy mechanizmu na zasadzie reakcji łańcuchowej i najlepiej w widowiskowy sposób, konieczne jest wiele konsultacji, wypracowania optymalnych rozwiązań , analitycznego myślenia i pomysłowych rozwiązań. A to buduje zespół i uczy współpracy.

Nie ma określonego stopnia skomplikowania maszyny Goldberga, dlatego to może być zabawa, dla każdego. Zaczynamy od prostych rozwiązań, a następnie możemy rozbudowywać je o coraz bardziej skomplikowane i pomysłowe mechanizmy. Budowanie Maszyny Goldberga to tak naprawdę zaawansowana wersja ustawiania domina, którą pewnie większość z nas kojarzy z dzieciństwa. Rożnica jest taka, że tu mamy do wykorzystania nie tylko przewracające się kostki, ale także dźwignie, przekładnie, wahadła, spirale i co tylko jeszcze potrafimy wymyślić. Wszystko można wykonać z materiałów, które znajdziemy w domu. Obowiązuje tylko jedna zasada, maszynerię trzeba wprowadzić w ruch jednym dotknięciem.

Film prezentuje maszynę Goldberga wykonaną z kartonu. Jeżeli chcecie zbudować własną, radzimy zacząć od czegoś prostszego.

Udostępnij

Udostępnij