Opakowania transportowe to opakowania, których głównym zadaniem jest ułatwienie, a często nawet umożliwienie transportu, magazynowania i składowania produktów. Bardzo ważną funkcją opakowania transportowego jest także zapewnienie ochrony zawartości przed uszkodzeniami mechanicznymi, biologicznymi oraz klimatycznymi. W opakowaniach transportowych przewozi się towary w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub luzem.
Jednym z najczęściej stosowanych opakowań transportowych jest opakowanie tekturowe klapowe, które można przygotować w dowolnym rozmiarze. Karton jest najczęściej stosowanym tworzywem do produkcji opakowań transportowych i nadaje się nie tylko do przewożenia lekkich towarów. Zastosowanie tektury o odpowiedniej gramaturze pozwala uzyskać pudełka kartonowe które wytrzymają ciężar nawet do 1,5 tony. Właściwie wykonane opakowanie kartonowe można stosować wielokrotnie, co daje oszczędność firmie oraz ogranicza ilość odpadów.
Największymi zaletami tektury, które czynią ją tak popularną w produkcji opakowań transportowych, jest jej uniwersalność, lekkość i wytrzymałość, ponieważ opakowania transportowe, to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale także optymalizacją przebiegów towarowych i maksymalne wykorzystanie ładowności środków transportu.
Opakowanie tekturowe łatwo przygotować w dowolnym rozmiarze, dostosowanym zarówno do wielkości zawartości jak i środka transportu, który zostanie wykorzystany. Dzięki niskiej wadze nie stanowi dużego obciążenia, a to przekłada się na koszty paliwa. Ważną cechą opakowań tekturowych transportowych jest także ich naturalne pochodzenie i łatwość recyklingu. Ich stosowanie oznacza ochronę środowiska, co obecnie jest ważnym aspektem w przypadku każdej branży przemysłu. Rozszerzona odpowiedzialność producenta wymusza na firmach ponoszenie kosztu usuwania i recyklingu wprowadzonych na rynek opakowań, a ten w przypadku kartonu jest znacznie niższy, niż w przypadku innych materiałów stosowanych w przemyśle opakowaniowym.
Kartonowe opakowania są uniwersalne, nadają się do przewożenia i magazynowania artykułów spożywczych, leków, kosmetyków, artykułów chemicznych, wyrobów papierniczych, odzieży, obuwia, jak również cięższych artykułów jak np. części samochodowych czy delikatnych produktów ze szkła. Na rynku mało jest towarów, do których tego typu opakowanie nie nadawałoby się, nie dziwi więc fakt ich powszechnego stosowania.
Z tektury można wykonywać nie tylko pudełka ale również i palety, które nie tylko umożliwiają sprawne przewożenie towarów, ale także ich łatwe przenoszenie i składowanie przy pomocy wózka widłowego. Jest to szczególnie ważne przy transporcie ciężkich produktów oraz w przypadku przenoszenia towarów w dużych ilościach. W każdej z tych sytuacji karton jest materiałem który rozwiąże problem.
Zainteresowanych opakowaniami kartonowymi zapraszamy do kontaktu.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.