Każdy noworodek w Finlandii otrzymuje od kraju niezwykłą wyprawkę – kartonowe pudełko o finezyjnych kolorach. Znajduje się w nim wiele przydanych dla rodziców i dziecka przedmiotów, ale nie to jest najciekawsze. Kartonowe pudełko bowiem, samo w sobie, jest łóżeczkiem dla niemowlaka.
„Fińskie pudełko” to forma becikowego, które przysługuje każdej rodzinie, niezależnie od dochodów. Jeśli ktoś nie chce kartonowego pudełka, może w zamian pobrać 140 EUR, jednak 95% rodziców decyduje się na pudełko. Znajdują się w nim materac wraz z poduszeczką, pościel, ręcznik z kapturem, ubranka, smoczki, pieluchy, kosmetyki i przybory higieniczne, książeczka i gryzak oraz poradnik na temat tego, jak ubrać dziecko stosownie do pogody, a nawet ubezpieczenie.
Wyprawkę wprowadzono w Finlandii w latach 30. XX wieku. Pudełko-łóżeczko miało zmniejszyć umieralność dzieci na zespół nagłego zgonu noworodka w tym, wtedy bardzo biednym kraju i spełniło zadanie znakomicie. Śmiertelność noworodków w krajach skandynawskich (na „fińskim pudełku” wzorowały się także inne państwa regionu) obecnie jest najniższa na świecie.
Zespół nagłego zgonu noworodka, tzw. śmierci łóżeczkowej spowodowany jest przegrzaniem, uduszeniem lub przygnieceniem dziecka, gdy śpi z rodzicami lub rodzeństwem w jednym łóżku. Dzięki tekturowemu, bezpiecznemu pudełku-łóżeczku, zagrożenie to znacznie zmalało.
Mimo, że a Fińskie pudełko istnieje od osiemdziesięciu lat, dopiero niedawno świat usłyszał o niezwykłej popularności tego rozwiązania. Stało to się w 2013 roku, gdy syn Kate Middleton i księcia Williama, książę Jerzy z Cambridge, otrzymał taką wyprawkę. Czy spał w kartonowym łóżeczku? Nie wiadomo, ale informacja o tym obiegła cały świat.
Wielu Finów wykorzystuje to łóżeczko dla noworodka i widzi w tym same plusy. Wykonane z wytrzymałej tektury jest lekkie i nie wymaga montażu. Nie trzeba stosować w nim żadnych ochraniaczy, ponieważ dziecko nie zrobi sobie w nim krzywdy. Niewielka powierzchnia daje noworodkowi poczucie ciepła i bezpieczeństwa jakiego nie zazna leżąc samemu w o wiele większym łóżeczku, kojcu czy kołysce. Pudełko można łatwo przenosić, specjalnie wycięte uchwyty po bokach to ułatwiają, więc dziecko zawsze może być w pobliżu rodziców.
W Polsce nie jest to powszechnie stosowany mebel dla dziecka, ale dostępny na rynku. U nas jednak, w przeciwieństwie do Finlandii, trzeba za takie łóżeczko samemu zapłacić i to niemało, co być może jest powodem niewielkiej popularności tego pudełka kartonowego.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]
Branża opakowań dynamicznie się zmienia, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w tym rosnące wymagania konsumentów, zmiany legislacyjne, rozwój technologii i globalne dążenie do zrównoważonego rozwoju. Dziś opakowanie nie jest już wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do produktu, ale narzędziem komunikacji, innowacji i odpowiedzialności środowiskowej. Oto najważniejsze trendy, które kształtują obecnie rynek opakowań.