W ubiegłym tygodniu w dziewięciu warszawskich dzielnicach rozpoczęły działać recyklomaty, czyli urządzenia do zbierania plastikowych i szklanych butelek oraz puszek. Łącznie do dyspozycji warszawiaków jest 10 tego typu urządzeń.
Do recyklomatów można wrzucać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki, a w zamian otrzymać punkty, które można wymienić na nagrody, np. zniżki na kawę, bilety do kina, teatru, parku trampolin, prenumeratę czasopism, jak również kosmetyki naturalne. Korzystając z nich nie tylko zmniejszamy ilość śmieci, ale także odnosimy wymierne korzyści.
Lokalizacja recyklomatów:
- Białołęka – ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu,
- Bielany – ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany,
- Mokotów – ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20 (maszyna czynna od 30 stycznia),
- Ochota – pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich,
- Praga-Południe – ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe,
- Praga-Północ – ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym,
- Śródmieście – pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii,
- Ursynów – al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów,
- Żoliborz – ul. Marii Kazimiery 1,
- Żoliborz – ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Aby skorzystać z urządzenia należy uruchomić aplikację mobilną „ECO-Portfel” na smartfonie (dostępna w Google Play i App Store), zeskanować swój indywidualny kod na maszynie i wrzucać pojedynczo opakowania, a na koncie pojawią się ECO-punkty, które można wymienić na zniżki dostępne w ofercie. Obecnie jest to rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego i na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol, zniżki na wejściówki do parku trampolin Jump World, rabaty na kosmetyki naturalne i organiczne w sklepie BioOrganika oraz kody zniżkowe na prenumeratę wydawnictwa National Geographic. Planuje się, że liczba nagród cały czas będzie poszerzana.
System informatyczny recyklomatów jest ekologiczny – urządzenia nie wymagają drukowania paragonów ani posiadania kart. W aplikacji można sprawdzić ich mapę z trasą dojazdu do najbliższego oraz zobaczyć poziomy napełnienia wybranego recyklomatu.
Ustawione urządzenia to projekt pilotażowy miasta Warszawy, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Jak długo będzie trwał na razie nie wiadomo. To kontynuacja projektu rozpoczętego wiosną ubiegłego roku. Jednak wówczas postawiono tylko dwa recyklomaty, które w dodatku często psuły się i z tego powodu nie można było do nich nic wrzucać. Mimo tego i tak zebrały łącznie ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. Nowe urządzenia zostały wyprodukowane przez innego wytwórcę. Mamy więc nadzieję, że będą lepiej dopracowane i nie będzie z nimi problemów. Liczymy również, że ich liczba wkrótce powiększy się, tak aby w każdej z dzielnic Warszawy był przynajmniej jeden recyklomat.
Udostępnij
Udostępnij
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – wydarzenie, które od ponad 50 lat jednoczy ludzi na całym świecie wokół troski o środowisko naturalne. Tegoroczne hasło „Nasza moc. Nasza planeta” przypomina, że każdy z nas może mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. W obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i narastających problemów z odpadami, […]
Sektor celulozowo-papierniczy w Europie, reprezentowany przez organizację CEPI, odgrywa kluczową rolę w unijnej gospodarce, wspierając złożone łańcuchy dostaw oraz promując produkcję zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł importowych w 2025 roku, w tym potencjalnie na produkty papiernicze, wywołało duże zaniepokojenie w branży. Cła te, sięgające nawet 20% dla […]
Rynek opakowań gotowych do sprzedaży detalicznej (Retail-Ready Packaging, RRP) znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu, napędzanego czynnikami demograficznymi, zmianami w handlu detalicznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Według prognoz, globalny popyt na opakowania RRP wzrośnie o 9 milionów ton do 2029 roku, osiągając poziom 43 milionów ton.
Organizacja CEPI opublikowała aktualizację swojej europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności opakowań papierowych, stanowiącej kluczowy element strategii przemysłu celulozowo-papierniczego na rzecz gospodarki cyrkularnej. Nowa wersja testu została opracowana we współpracy z inicjatywą 4evergreen oraz wyspecjalizowanymi laboratoriami badawczymi, co pozwoliło na stworzenie jeszcze bardziej precyzyjnych i kompleksowych narzędzi oceny.