Inżynierowie z amerykańskiego Purdue University opracowali technologię drukowania, które zmienia kartkę papieru w klawiaturę lub sprawia, że kartonowe opakowanie stają się interaktywne. Wydrukowanie klawiatury na kartce papieru to żaden wyczyn, jednak sprawienie, by działała jak prawdziwa klawiatura to już spore osiągnięcie. Jak by tego było mało, wydruk taki nie wymaga zasilania, czerpie go z użytkownika.
Naukowcy uniwersyteccy zaprezentowali samozasilające się urządzenie elektroniczne na bazie papieru. Aby jego powstanie było możliwe, najpierw opracowali metodę nadawania papierowi odporności na wodę, tłuszcz i kurz. Osiągnęli to pokrywając go fluorowanymi cząsteczkami. Dzięki takiemy rozwiązaniu można na jego powierzchni nadrukować wiele warstw obwodów elektronicznych bez obaw, że tusz przeniknie z jednej warstwy do drugiej.
Nowy wynalazek umożliwi wyprodukowanie czujników dotyku, które nie wymagają zasilania zewnętrznymi bateriami, gdyż pobierają energię z kontaktu z użytkownikiem. Technologia nanoszeni obwodówjest podobna do tradycyjnych procesów drukowania, łatwo będzie więc można ją wdrożyć.
Największe zastosowanie dla nowej technologii inżynierowie dostrzegają w branży opakowań. Dzięki niej zwykłe opakowania kartonowe będzie można przekształcić w opakowanie inteligentne, które umożliwi interakcję z konsumentem. W przypadku zastosowania tej technologii na opakowaniach do żywności, klient będzie miał możliwość weryfikacji, czy jedzenie jest bezpieczne do spożycia oraz uzyskać inne ważne informacje. Kupujący będzie również mógł podpisać opakowanie, przeciągając palcem po pudełku i oznaczając w ten sposób produkt, jako swoją własność.
Technologia ta może znaleźć także inne zastosowania, na przykład przekształcając kartkę papieru czy tektury w klawiaturę, o czym już wspomnieliśmy, czy w interfejs odtwarzacza muzycznego, umożliwiający wybór piosenek, włączanie wyłączanie odtwarzania, czy zmianę zmienię natężenie głośności.
Nowa technologia dotykowego, wodoodpornego i zasilanym samym kontaktem z użytkownikiem papieru została przedstawiona w publikacji na łamach magazynu „Nano Energy”.
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]