End Plastic Pollution (Koniec z Zanieczyszczeniami Plastikiem) to nowa, miejmy nadzieję przełomowa, rezolucja ONZ, która mówi m.in. o ograniczeniu wpływu plastiku na środowisko naturalne. Dokument podpisało 175 przywódców państw.
Tworzywa sztuczne to bardzo wygodny materiał. Niestety, większość plastiku wykorzystywana jest tylko raz, a następnie wyrzucana, często nie tam gdzie powinna. Powoduje to, że ogromne ilości plastiku przedostają się do mórz, oceanów, w najlepszym wypadku są składowane na wysypiskach śmieci, ale i ten sposób sprawia, że cząsteczki mikroplastiku trafiają do środowiska i wywierają ogromny wpływ na organizmy żywe. Tylko ok. 1/3 plastikowych śmieci trafia do recyklingu.
W 1950 roku na całym świecie produkowano około 2 milionów ton metrycznych tworzyw sztucznych, w 2017 roku było to już 348 milionów ton, a według szacunków UNEP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska), do 2040 roku ta wartość jeszcze się podwoi.
End Plastic Pollution to pierwszą rezolucja kompleksowo podchodząca do problemu zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Jej celem jest ograniczenie wpływu plastikowych odpadów na przyrodę. Państwa, które ją podpisały zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem obejmującą pełny cykl jego życia, od produkcji, poprzez projektowanie po utylizację. Rozwiązanie tego problemu wymaga z jednej strony, wypracowania kompleksowej gospodarki cyrkulacyjnej dla tworzyw sztucznych czyli opartej na recyklingu, z drugiej, na rozwoju i wykorzystaniu materiałów alternatywnych. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80% do 2040 r., zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55%, a emisje gazów cieplarnianych o 25%.
Państwa europejskie, które na szczytach klimatycznych ONZ reprezentuje Komisja Europejska, co roku deklarują przyspieszenie prac nad odejściem od polimerów syntetycznych w przemyśle opakowaniowym i to jest europejski wkład w walkę o eliminację szkodliwego plastiku ze środowiska naturalnego.
Już dziś 90% papieru używanego do produkcji opakowań pochodzi z makulatury, a 100% opakowań z papieru i tektury nadaję się do recyklingu. Dlatego wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, należy stosować opakowania z tektury. I tak już się dzieje, w ciągu ostatnich lat karton zastąpił miliony, jeśli nie miliardy, opakowań plastikowych. Przed nami jednak kolejne wyzwania – dalsza eliminacja nieekologicznych opakowań. Rozwój technologiczny pozwala na coraz szersze stosowanie tektury w przemyśle opakowaniowym i zastępowanie kolejnych opakowań z tworzyw sztucznych. A ponieważ tektura to materiał pochodzenia naturalnego, nieszkodliwy dla środowiska, to takie działania na pewno wpływają na poprawę stanu otaczającej nas przyrody.
Walka z plastikiem trwa. Podejmowane są różnego typu inicjatywy zarówno na forum ONZ, jak i UE. Unijne regulacje zakazują m.in. produkcji jednorazowych plastikowych produktów. Kolejnym pomysłem na ograniczenie tego surowca w środowisku, jest wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach, które powinno przełożyć się na zwiększenie poziomu recyklingu, dzięki większej ilości surowców dostarczonych do przetworzenia.
Każda inicjatywa, ograniczająca zanieczyszczenie środowiska, czy to plastikiem, czy innymi szkodliwymi substancjami, jest dla nas korzystna. Popierajmy więc ją, choćby w ten sposób, że przy wyborze towarów, zwracajmy uwagę na ich pochodzenie i wybierajmy te najbardziej przyjazne dla przyrody.
Udostępnij
Udostępnij
W obliczu narastającego kryzysu odpadowego i rosnącej presji regulacyjnej, rynek opakowań nadających się do recyklingu przechodzi dynamiczną transformację. Według danych zawartych w raporcie opublikowanym przez Meticulous Research, wartość tego rynku w 2024 roku wyniosła blisko 117 miliardów dolarów, a do 2035 roku ma przekroczyć 280 miliardów. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie ponad 8%, co […]
Rynek opakowań zyskuje na znaczeniu szczególnie w e-commerce, logistyce i handlu detalicznym. W obliczu wymogów środowiskowych i konsumenckich, warto przyjrzeć się bliżej, jakie perspektywy rysują się przed dwoma dominującymi materiałami – tekturą i plastikiem.
Rynek opakowań dedykowanych e-commerce przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnące wymagania konsumentów, rozwój technologii oraz globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Według raportu The Future of E-commerce Packaging to 2029 (Przyszłość opakowań dla e-commerce do 2029 r.) opracowanego przez firmę Smithers, wartość globalnego rynku opakowań dla e-handlu osiągnęła w 2024 roku 75,3 miliarda dolarów, a do […]
Biogospodarka staje się coraz bardziej strategicznym kierunkiem rozwoju przemysłu w Europie, łącząc potencjał odnawialnych zasobów naturalnych z innowacyjnymi technologiami. W centrum tej transformacji znajduje się sektor leśno-drzewny i przemysł celulozowo-papierniczy, który już teraz generuje wartość dodaną na poziomie 25 miliardów euro rocznie i inwestuje ponad 5 miliardów euro w nowe technologie i rozwój. CEPI, reprezentując […]