Tektura falista to rodzaj materiału opakowaniowego wykonanego z kilku (co najmniej dwóch, maksymalnie siedmiu) warstw papieru, na przemian gładkie gładkiego i pofalowanego. Taka konstrukcja zupełnie zmienia właściwości tektury. W porównaniu do tektury jednowarstwowej (litej) tektura falista jest bardziej wytrzymała, lekka, ma bardzo dobry stosunek wytrzymałości do wagi oraz świetnie zabezpiecza produkty. Do tego jest niedrogim i przyjaznym środowisku materiałem.

Tektura falista jest produkowana jest w kilku rodzajach, podziału dokonujemy w zależności od liczby warstw, rodzaju fali i gramatury. Wszystkie te parametry są ze sobą powiązane. Podstawowy podział tektury falistej wynika z liczby warstw papieru z których powstała. Rozróżniamy tu tekturę falistą dwuwarstwową, trójwarstwową, pięciowarstwową i siedmiowarstwową. Z im większej liczby warstw składa się tektura, tym jest bardziej wytrzymała.

Tektura falista dwuwarstwowa

Tektura ta składa się z dwóch warstw – pofalowanej (flutingu) i płaskiej (linera). Wykorzystywana jest głównie w hurtowniach, do owijania towarów przygotowywanych do wysyłki.

Tektura falista trójwarstwowa

Najpopularniejszy rodzaj tektury falistej wykorzystywany do produkcji opakowań. Składa się z trzech warstw – dwóch linerów i pofalowanej tektury pomiędzy nimi.

Tektura falista pięciowarstwowa

Jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów tekturowych wykorzystywanych na opakowania dowysyłki hurtowej i produktów wielkogabarytowych.

Tektura falista siedmiowarstwowa.

Niezwykle wytrzymały materiał do zastosowań specjalnych.

Kolejny parametr według którego możemy podzielić tekturę to gramatura. Przykładowo tektura trójwarstwowa może mieć gramaturę od 280 g/m2 do 600g/m2. Według polskiej normy PN-P-50007:1987, za tekturę można było uznać materiał papierniczy o gramaturze powyżej 315 g/m2, wyroby o gramaturach między 160 g/m2 a 315 g/m2 były określone jako karton, a do 160 g/m2 jako papier. Norma z 1992 r (PN-P-50000:1992) zmieniła definicję tektury, obniżając jej gramaturę do 225 g/m2. Została ona jedna wycofana w 2012 r. i obecnie mnie ma definicji tego materiału. Jednym z powodów tej sytuacji jest to, że branża papiernicza wprowadza na rynek materiały o cechach użytkowych tektury, o coraz mniejszych gramaturach. Cienka, dwuwarstwowa tektury falista może obecnie być produkowana w gramaturze wynoszącej zaledwie 180 g/m2. A podając przykład z drugiej strony skali, tektura pięciowarstwowa jest produkowana w gramaturze 1600 g/m2.

Gramatura tektury to jedna z najważniejszych cech, na którą należy zwrócić uwagę podczas projektowania opakowań transportowych. Z gramatury pośrednio wynika grubość, wytrzymałość, jaki i waga opakowania. Im lżejsze i cieńsze opakowanie tym tańszy jest jego transport. Opakowanie musi jednak równocześnie być odpowiednio wytrzymałe, co ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa towaru w czasie transportu, a to oznacza zwiększanie gramatury. Najlepsze opakowanie to właściwie wyważone proporcje pomiędzy tymi wymaganiami.

Kolejna ważną cechą mającą wpływa na parametry fizyczne tektury, m.in. wytrzymałość i gramaturę, jest kształt i wysokość fali. Warstwa pofalowana rozkłada siły rozciągające i zgniatające na większą powierzchnię, dzięki czemu tektury faliste cechuje wielokrotnie większa wytrzymałość mechaniczna niżby wynikało to z sumy parametrów wytrzymałościowych poszczególnych warstw. Stosuje się kilka rodzajów fal – o kształcie litery V, sinusoidalne oraz spłaszczone sinusoidalne. Ważna jest też liczba fal na metr długości, wysokość fali, oraz współczynnik pofalowania określający stosunek długości papieru przed pofalowaniem do długości po pofalowaniu.

Fale A, B, C są najczęściej stosowane w tekturach do dużych opakowań. Fale E, F i G nazywane są minifalami i spotyka się je w cienkich tekturach na mniejsze opakowania. Fala N jest najczęściej spotykana w tekturach introligatorskich,. Fale D i K są stosowane w tekturach 5 i 7 warstwowych. Na rynku dostępne są także tektury faliste o specjalnych kształtach fal.

Wybór odpowiedniego rodzaju tektury falistej zależy od tego, do jakiego rodzaju opakowania ma być zastosowana. Nie musisz się na tym znać, to nasze zadanie. Dobierzemy optymalny rodzaj tektury oraz zaproponujemy odpowiedni wymiar i fason opakowania. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij

Udostępnij