Zużyte pudełka kartonowe można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładem tego może być imponująca budowla, która została zbudowana w Newcastle w Wielkiej Brytanii, w celu uświetnienia NOVUM Newcastle Summer Festival, który zadebiutował w tym mieście. Budynek został zaprojektowany przez francuskiego artystę Oliviera Grossetête.
Słynny francuski artysta, znany jest z imponujących kartonowych konstrukcji tworzonych we współpracy z lokalnymi społecznościami. W Newcastle stworzył tymczasowe przedłużenie nowoczesnej perełki architektury, czyli Ratusza. To była wyjątkowa budowla, ponieważ Grossetête jest znany z tworzenia kopii prawdziwych budynków z kartonu.
Powstały budynek to wspólny wysiłek wielu osób, w tym dzieci, które pomagały w tworzeniu ponad 1500 części, przez kilka dni poprzedzających festiwal. Imponująca konstrukcja była centralnym punkt obchodów trzydniowego wydarzenia artystycznego.
Grossetête, rozpoznawany ze względu na swoje monumentalne konstrukcje z kartonu, inspiruje społeczności na całym świecie do współpracy i przekształcania zwykłych materiałów w zapierające dech w piersiach konstrukcje architektoniczne. W ostatnich latach odtworzył on wiele zabytków, w tym średniowieczny Zamek Donnington, którego ruiny znajdują się w w hrabstwie Berkshire, w Anglii. Kolejnym zadaniem jakie otrzymał, jest odtworzenie obiektu w Ipswich, co to jednak będzie, na razie utrzymywane jest w tajemnicy.
Wielki budynek w Newcastle, zbudowany w całości z kartonowych pudeł, powstał w piątek 11 sierpnia. Struktura, która górowała nad drzewami i latarniami ulicznymi, miała 14 metrów wysokości i powstała przed ratuszem bez użycia jakichkolwiek maszyn.
Nie przetrwała długo, ponieważ została tak zaprojektowana, aby można ją było obalić ręcznie na zakończenie festiwalu. Olivier Grossetête tak skomentował zaprojektowany przez siebie budynek i wydarzenia z nim związane: Kiedy ludzie są razem, można tworzyć piękne rzeczy. Celem nie jest struktura, ale to, co dzieje się wokół niej. Również piękne jak jej wznoszenie jest to, że można zobaczyć jak jest burzona.
Po zniszczeniu budynku, wykorzystane pudełka zostaną poddane recyklingowi.
Źródło: novumnewcastle.com
Źródło zdjęć: Get Into Newcastle: Visit Newcastle City Centre, NE1, facebook.com
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]