Sektor celulozowo-papierniczy już od kilku dziesięcioleci oddziela wzrost od emisji CO2, ale nadal jest energochłonny. Aby pójść dalej w swoim zaangażowaniu w łagodzenie zmian klimatycznych, stawia na przełomowe technologie, które mogą zmniejszyć zapotrzebowanie sektora na energię nawet o 80%, a także na ogromny potencjał do produkcji energii odnawialnej bezpośrednio na miejscu. Obecne przyspieszenie zmian wynika ze współpracy między różnymi podmiotami z branży.
Cepi reprezentuje europejskich producentów masy celulozowej i papieru. Przewodzi sieci dostawców innowacyjnych rozwiązań i ekspertów pod nazwą Forum Rozwiązań w zakresie Efektywności Energetycznej (Energy Efficiency Solutions Forum – EESF) . W skład tego forum wchodzą inżynierowie pracujący dla firm z branży papierniczej i ich dostawców z całej Europy.
Ich celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych, identyfikacja przeszkód w ich wdrażaniu oraz promowanie korzystnego otoczenia regulacyjnego. W ostatnim czasie EESF współpracowała z branżą pomp ciepła i jej unijnym stowarzyszeniem, kładąc podwaliny pod ich integrację z europejskimi papierniami. Pompy ciepła mają potencjał dostarczenia około 50% energii potrzebnej do ogrzewania i jednocześnie pomóc w obniżeniu emisji CO2. Niedawne badania wykazały także, że do 2030 r. 30% energii elektrycznej i prawie 6% ciepła wytwarzanego na miejscu może pochodzić z energii słonecznej lub wiatrowej.
Niemniej jednak największe korzyści w redukcji emisji w najbliższej przyszłości przyniesie przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania producentów na energię. Wciąż nie wiadomo, która technologia wskazana przez EESF okaże się przełomową. Technologia superheated steam przekształca papiernie w duże, zamknięte pompy ciepła. Nowatorskie systemy suszenia pozwalają na usuwanie wody ze wstęgi papieru bez użycia ciepła i parowania, a bezwodna produkcja papieru całkowicie wyeliminowałaby potrzebę stosowania ciepła. Jedna z tych technologii ostatecznie stanie się przełomem, pozwalając sektorowi znacznie zredukować emisje CO2.
Oprócz EESF, kilka innych konsorcjów w Europie także bada potencjał różnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, które oferują wyższą „dekarbonizację w przeliczeniu na wydane euro” i także maja na celu rozwiązanie „trudnego problemu” jakim jest duża ilość ciepła potrzebna do suszenia papieru. Ciepło odpowiada za około 70% zapotrzebowania na energię papierni.
Jedną z takich grup jest niemiecka Modellfabrik Papier – „modelowa fabryka”, w której wkrótce rozpoczną prace badacze i naukowcy skoncentrowani na opracowaniu neutralnej dla klimatu technologi produkcji papieru do 2045 roku. Jest ona wspierana przez 24 firmy i siedem ośrodków badawczych, a także przez Cepi i jej niemiecki odpowiednik Die Papierindustrie. Kolejną jest VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, które uruchamia program badawczy o nazwie Energy 1st – Fibre products forming, w którym uczestniczy ponad 40 firm. Program ten będzie pilotażową demonstracją innowacyjnego procesu „formowania na sucho”.
W przeciwieństwie do innych sektorów, branża papierniczo-celulozowa co roku znacząco inwestuje w ekologizację procesów produkcyjnych. Wiąże się to z ryzykiem nieudanych innowacji, dlatego też ocena nowych technologii pod kątem biznesowym jest istotną częścią procesu wprowadzania zmian. Niedawne badanie nad rozpuszczalnikami głęboko eutektycznymi (deep eutectic solvents – DESs) mające na celu dekarbonizację produkcji masy celulozowej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Doprowadziło jednak do przełomu w produkcji ligniny, która w niedalekiej przyszłości może stać się ważnym źródłem przychodów dla branży, jako alternatywa dla materiałów, których produkcja oparta jest na paliwach kopalnych.
Źródło: cepi.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]