Konferencja Leading Circularity zorganizowana przez FEFCO w Atenach zgromadziła ponad 250 uczestników, w tym wysokiej rangi przedstawicieli politycznych, ekspertów branżowych oraz naukowców. Tematem przewodnim spotkania była cyrkularność w przemyśle opakowań z tektury falistej.
Nazwę konferencji Leading Circularity można przetłumaczyć jako Wiodąca koncepcja obiegu zamkniętego, co odnosi się do niezwykle wysokiej efektywności przetwarzania opakowań z tektury falistej. Obecnie ten materiał nie ma konkurencji jeśli uwzględnimy zarówno czynniki ekologiczne, jak i ekonomiczne recyklingu.
Podczas konferencji głos zabrał m.in. grecki Minister Rozwoju, Konstantinos Skrekas, który podkreślił, że papier i tektura są najbardziej ekologicznymi rozwiązaniami opakowaniowymi, osiągającymi 90% wskaźnik recyklingu. Minister zaznaczył, jak ważna jest strategia polityczna w promowaniu zrównoważonego rozwoju sektora tektury falistej.
Emmanouil Grafakos, Sekretarz Generalny ds. Gospodarki Odpadami w greckim Ministerstwie Środowiska i Energii, zwrócił uwagę na rolę polityki w napędzaniu pozytywnych zmian oraz na zobowiązania Grecji w zakresie promowania konkurencyjności przemysłu w UE. Z kolei Maria Spyraki, posłanka do Parlamentu Europejskiego, podkreśliła konieczność przekształcenia wizji obiegu zamkniętego w konkretne działania, aby przyspieszyć przejście do bardziej zrównoważonego społeczeństwa.
Wassilis Exarchos, Prezes Helleńskiego Stowarzyszenia Opakowań Papierowych, przywitał uczestników w Grecji, podkreślając istotną rolę sektora tektury falistej w zwiększaniu konkurencyjności różnych gałęzi przemysłu, wspieraniu turystyki i napędzaniu innowacji.
Wśród prelegentów znaleźli się również m.in. profesor Nikos Vettas, dyrektor generalny Fundacji Badań Ekonomicznych i Przemysłowych (IOBE) oraz profesor Ioannou z Ateńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego i Biznesu. Eksperci podkreślali konieczność współpracy w całym łańcuchu dostaw oraz wartość dekarbonizacji, przedstawili również globalne perspektywy ekonomiczne związane z tym tematem.
Centralnym punktem konferencji była dyskusja na temat nowego rozporządzenia UE dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Nowe przepisy są doskonałą okazją do dalszego doskonalenia projektowania opakowań i promowania obiegu zamkniętego. Optymalizacja efektywności materiałowej, recyklingu i ponownego wykorzystania surowców może przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego i opłacalnego łańcucha wartości. PPWR to szansa na innowacje i znaczące zmniejszenie średniej wagi tektury falistej. W tworzeniu wysokowydajnych, lżejszych materiałów kluczową rolę ma do odegrania branża produkcji tektury.
Mówcy oraz paneliści podkreślili również znaczenie jasnej i konsekwentnej komunikacji w skutecznym przekazywaniu kluczowych wiadomości do odbiorców oraz konieczność promowania zmian w zachowaniach i zrównoważonych praktyk w społeczeństwie.
Eleni Despotou, dyrektor generalna FEFCO, podsumowała konferencję, zaznaczając, że sektor opakowań z tektury falistej już teraz przoduje we wdrażaniu rozwiązań obiegu zamkniętego. Podkreśliła, że PPWR, mimo stawianych wyzwań, otwiera także nowe możliwości. Połączmy siły, aby budować lepsze jutro, gdzie nasze zaangażowanie w cyrkularność i zrównoważony rozwój wyznacza standardy sukcesu – powiedziała na zakończenie.
Konferencja Leading Circularity stanowiła ważne forum wymiany wiedzy i doświadczeń, ukazując rolę przemysłu tektury falistej w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości.
Źródło: fefco.org
Udostępnij
Udostępnij
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]
Konkurs ART OF PACKAGING to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży opakowań, przyciągające projektantów, studentów oraz profesjonalistów z całego kraju. Edycja 2024, podobnie jak poprzednie, była okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w projektowaniu opakowań, a także miejscem, w którym spotkały się wizje twórców i przedstawicieli przemysłu opakowaniowego. Gala Finałowa, która odbyła […]