W potocznym rozumieniu, tektura i karton to to samo. Jednak w rzeczywistości są to dwa różne pojęcia. Każda tektura jest kartonem, w drugą stronę to nie działa. Przykładowo brystol jest kartonem (kreślarskim lub rysunkowym), ale nie jest tekturą. Zgodnie z definicją, karton to gruby, sztywny papier jedno lub wielowarstwowy, stosowany do rysowania, druku, na okładki, do produkcji pudełek, opakowań itp. A więc karton to gruby materiał papierniczy, którego najgrubszą odmianą jest właśnie tektura. Oczywiście karton i tekturę rozróżniają tylko specjaliści i najczęściej konieczność ta wynika z wykonywanej przez nich pracy.
Tektura to zdecydowanie najsłynniejszy rodzaj kartonu. To materiał, który od chwili wynalezienia stał się bardzo popularny, zrewolucjonizował m.in. branżę opakowań i nadal intensywnie się rozwija. Za sprawą postępu technologicznego zyskuje nowe, coraz lepsze właściwości, które rozszerzają zasięg jej stosowania. Dlaczego tak się dzieje? Głównie za sprawą właściwości tektury, ale w ostatnich latach na pomoc przyszła także ekologia.
Tektura to materiał który świetnie nadaje się do recyklingu, a ponieważ produkowany jest w całości z naturalnych materiałów, jest nieszkodliwy dla środowiska nawet jeśli nie trafia do ponownego przetworzenia. Są co prawda specjalistyczne, twarde, lakierowane czy w inny sposób modyfikowane tektury niezbyt nadające się do recyklingu, ale i tak są dla środowiska bardziej przyjazne niż tworzywo sztuczne. Nawet jak tym materiałem zanieczyścimy środowisko, to rozłoży się po kilku czy kilkunastu miesiącach, w przeciwieństwie do plastiku który, w zależności od rodzaju, będzie się rozkładał 300 – 1000 lat. Dużą zaletą tektury, jest również to, że wykonywana jest w głównej mierze z makulatury, ścieru drzewnego i szmat. Dwa z trzech głównych jej składników to materiały z odzysku. Nie tylko nie niszczymy więc środowiska produkując tekturę, a wręcz przeciwnie, usuwamy z niego niepotrzebne elementy.
Opakowania kartonowe to najbardziej znany produkt powstający z kartonu. Korzystamy z nich na co dzień w domu, jak i w biurze, spotykamy je w sklepach i innych miejscach, a od czasu rozpoczęcia pandemii zyskały ogromną popularność jako pudełka wysyłkowe. Opakowania kartonowe stały nieodzownym elementem naszego życia. Zawdzięczamy im to, że produkty, których potrzebujemy, bezpiecznie do nas docierają.
Ich sukces wynika z właściwości kartonu. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że pudełka mogą przybierać praktycznie dowolny kształt, można je także zadrukowywać, co sprawia, że wyglądają bardzo estetycznie. Jest tyle rodzajów opakowań kartonowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowany zakupem opakowań kartonowych? Dobierzemy najlepsze opakowania dla Twojej firmy. Producent opakowań kartonowych Viki Family zaprasza do kontaktu.
Udostępnij
Udostępnij
Rynek opakowań dynamicznie się zmienia, dostosowując się do oczekiwań współczesnych konsumentów oraz rosnących wymagań ekologicznych. Nowoczesne opakowania przestają być jedynie ochroną produktu – stają się narzędziem komunikacji, promocji oraz elementem wspierającym zrównoważony rozwój.
Od wieków drzewa fascynują ludzi swoją długowiecznością, majestatycznym wyglądem i zdolnością przetrwania w ekstremalnych warunkach. Najstarsze drzewa na świecie, liczące tysiące lat, są świadkami historii i zmian klimatycznych, które przetoczyły się przez Ziemię. Najstarszym znanym okazem na świecie jest świerk „Old Tjikko” rosnący w Szwecji, a w Polsce najstarszym drzewem jest cis pospolity z Henrykowa […]
Opakowania są nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, pełniąc kluczową funkcję w ochronie i transporcie towarów. Jednak ich masowe zużycie prowadzi do poważnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczący rynku recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce w 2022 roku, rzuca światło na skalę problemu i stanowi ważny głos w […]
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska, segregacja odpadów staje się kluczowym elementem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wyniki badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi tego obowiązku, a segregacja odpadów opakowaniowych staje się normą w codziennym życiu. Wzrost zaangażowania społeczeństwa jest zauważalny, jednak wyniki […]